Прејди на содржината

Никола Јун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Никола Јун

Никола Јун (англиски: Nicola Yoon) — јамајско-американска писателка.[1] Таа е најпозната по нејзината прва книга „Сè, сè“. Овој роман за млади беше прогласен за бестселер од страна на весникот „Њујорк Тајмс“ и во 2017 година беше адаптиран во филм под истото име. Во 2016 година, Јун ја издаде својата втора книга „И сонцето е ѕвезда“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „nicola yoon“. nicola yoon (англиски). Посетено на 2020-10-10.