Николај Хаџигенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Хаџигенов


Николай Хаджигенов
Член на парламент

Пратеник во бугарското народно собрание
На должноста
Стапил
15 април 2021
Изборна единица 25. МИР, Софија
Лични податоци
Роден(а) Николај Димитров Хаџигенов
30 јуни 1971.(1971-06-30)(52 г.)
Софија, Народна Република Бугарија
Партија Стани.БГ! Доаѓаме
Образование Нов Бугарски универзитет
Занимање Политичар,
Адвокат,
Јавна личност
Професија Застапник

Николај Димитров Хаџигенов (бугарски: Николай Димитров Хаджигенов; роден на 30 јуни 1971 година) — бугарски адвокат, јавна личност и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Николај Хаџигенов е роден на 30 јуни 1971 година во градот Софија. Дипломирал право на Новиот бугарски универзитет. Тој е познат активист за јавни права и адвокат за кривична одбрана, кој често разговара за граѓански и политички прашања на неговиот личен блог. Тој се здобил со признание дека бил бранител на Десислава Иванчева, поранешна градоначалничка на округот Младост во Софија.[1][2]

Хаџигенов е еден од организаторите на бугарските протести 2020-2021 година и отворен противник на корумпираното владеење и олигархијата кои ја трошат бугарската јуриспруденција, политика и бизнис.[3]

Избран е за пратеник во 45. Народно собрание, од 25. МИР, во градот Софија, од квотата на „Стани! Мафија, излези!“ коалиција. За пратеник е избран во 46. Народно собрание, од 25. МИР, во градот Софија, од квотата на коалицијата „Стани.БГ! Доаѓаме!“.[4]

Јавна дејност[уреди | уреди извор]

Во март 2021 година, позицијата на „Стани! Мафија, излези!“ коалицијата била објавена во весникот 24 Часа, кој се изјасни против геј браковите и Истанбулската конвенција. По оваа изјава, Николај Хаџигенов, заедно со Виктор Лилов - единствениот отворено геј кандидат за пратеник во 45-тото Народно собрание, одржале средба со ЛГБТ заедницата.

Адвокатот Хаџигенов јавно ја поддржува борбата за правата на ЛГБТ луѓето, но поддршката ја кажува како личен став, а не во име на коалицијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. hadjigenov.com
  2. „Осем вместо 20 години. Иванчева е с намалена присъда, но виновна по всички обвинения“. Свободна Европа (бугарски). Посетено на 2022-04-08.
  3. „Николай Хаджигенов, един от организаторите на протестите: Гешев иска да вярваме избирателно на Божков“. bTV Новините (бугарски). Посетено на 2022-04-08.
  4. parliament.bg. „Parliament.bg“. www.parliament.bg (бугарски). Архивирано од изворникот на 2021-06-12. Посетено на 2022-04-08.