Николај Рубинштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Рубинштајн во 1872 година

Николај Григориевич Рубинштајн (руски: Николай Григорьевич Рубинштейн) (14 јуни 1835 - 23 март 1881) бил руски пијанист, диригент и композитор. Тој бил помлад брат на Антон Рубинштајн и близок пријател на Петар Илич Чајковски.

Живот[уреди | уреди извор]

Роден е од еврејски родители во Москва, каде што неговиот татко штотуку отворил мала фабрика, Рубинштајн рано покажал талент на клавирот. Студирал пијано прво со неговата мајка и додека семејството било во Берлин помеѓу 1844 и 1846 година, тој учел пијано со Теодор Кулак и хармонија и контрапункт со Зигфрид Ден. За тоа време и тој и неговиот брат Антон го добиле интересот и поддршката на Менделсон и Мејербир. Кога семејството се вратило во Москва, Николај учел кај Александар Вилоинг, кој исто така бил на турнеја со него. Студирал медицина за да избегне воен рок, дипломирајќи на Московскиот универзитет во 1855 година.[1]

Браќата Рубинштајн: Николај (лево) и Антон, 1862 година

Како резултат на неговото свирење, Рубинштајн бил пречекан во сите модерни артистократски куќи во Москва. Тој заедно со принцот Николај Петрович Трубецкој го основал московскиот огранок на Руското музичко друштво во 1859 година и Московскиот конзерваториум во 1866 година, служејќи како директор на истиот сè до неговата смрт во 1881 година. Тој го ангажирал Чајковски, кој тогаш дипломирал од Конзерваториумот во Санкт Петербург, да предава хармонија на Конзерваториумот во Москва. Тој активно ги охрабрувал креативните напори на Чајковски и ги изведувал неговите композиции. Рубинштајн и Чајковски имале добро познат судир околу Првиот концерт за пијано, но Рубинштајн подоцна ја ревидирал својата позиција и стана ревносен шампион на делото. Рубинштајн ја спровел премиерата на операта на Чајковски, Евгениј Онегин во 1879 година. Чајковски го напишал своето пијано трио во А moll во спомен на Рубинштајн откако починал од туберкулоза [2] во Париз.[1]

Рубинштајн исто така диригирал и изведувал музика од националистичката музичка група „Руска петорка “ на многу поголемо ниво од неговиот брат. Во 1869 година, кога водачот на групата, Мили Балакирев, бил принуден да се повлече од позицијата диригент на огранокот на Сант Петерсбург на Руското музичко друштво, Рубинштајн му ја дал поддршката на Балакирев,[1] свирејќи на концертите на Слободното музичко училиште како гостин на Балакирев.[3] Тој го дал и првиот перформанс на пијано делото на Балакирев, Исламеј, дело по кое е најпознат денес.

Пијанизам[уреди | уреди извор]

Николај Рубинштајн генерално се сметал за еден од најголемите пијанисти во своето време, иако сега неговата репутација е засенета од угледот на неговиот брат Антон. Неговиот пијанистички стил бил во спротивност со неговиот брат. Наместо тоа, тој се одлучил за воздржан класицизам повеќе во согласност со музичките вредности на Клара Шуман отколку Франц Лист. „Неговите изведби ги потенцирале видните детали за структурата на парчето и откриле голема јасност на деталите“. - напишал Едвард Гарден во New Groove [1]

Според Харолд Шонберг, Антон Рубинштајн рекол дека „ако навистина Николај работеше, тој можеше да биде подобриот пијанист“.[4] Еден од учениците на Николај, Емил фон Зауер, напишал споредба на стилот на изведување на двајцата браќа во 1895 година:

Тешко е да се каже кој бил подобриот пијанист. На сите начини браќата се различни. Како и нивниот изглед - оној мрачен, скоро до црнило; другиот многу блед - толку различно беше нивното изведување. Свирењето на Николај беше повеќе како на Таусиг, само потопло и поимпулсивно . Можеби Антон Рубинштајн беше поинспирираниот изведувач од нив двајцата, но тој беше нееднаков. Николај никогаш не се разликувал; неговото изведување и приватно и јавно беше секогаш исто и тој го одржуваше истиот стандард на извонредност.[5]

Студенти[уреди | уреди извор]

Најпознати студенти по пијано на Николај Рубинштајн биле Сергеј Танејев, Емил фон Зауер и Александар Силоти .[1] Зауер и Силоти продолжиле да учат под Франц Лист.[6] Меѓу неговите други значајни ученици биле Ернст Једлицка и Хенрик Пачулски.

Како композитор[уреди | уреди извор]

Гробот на Николај Рубинштајн на гробиштата Новодевичи, Москва.

Рубинштајн бил и композитор на некој начин, иако Гарден ја отфрла неговата музика како „неважна“.[1] Меѓу неговите најпопуларни дела е неговата Тарантела во Г-мол и неговата Фантазија на тема од Шуман, и двете за соло на пијано. На прашањето зошто не компонирал повеќе од него, тој одговорил дека неговиот брат Антон „компонирал доволно за тројца“.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Garden, New Grove (2001), 21:850.
 2. Nikolay Rubinstein. Tchaikovsky Research
 3. Maes, 45.
 4. Schonberg, 279.
 5. As quoted in Schonberg, 279.
 6. Schonberg, 317, 323—324.
 7. As quoted in Garden, New Grove (2001), 21:850.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Гарден, Едвард, изд. Стенли Сади, Речник на музика и музичари воГроув, второ издание (Лондон: Макмилијан, 2001), 29 тома.ISBN 0-333-60800-3 .
 • Мејс, Франсис, тр. Арнолд P. Померанс и Ерика Померанс, историја на руската музика: од Камаринска до Баби Јар (Беркли, Лос Анџелес и Лондон: Универзитет во Калифорнија Прес, 2002).ISBN 0-520-21815-9ISBN 0-520-21815-9 .
 • Шонберг, Харолд Ц., Големите пијанисти ( Newујорк : Симон и Шустер, 1987, 1963).ISBN 0-671-64200-6ISBN 0-671-64200-6 .
 • Белешка во врска со посветувањето на 1-та симфонија на Чајковски на Рубинштајн
 • Филхармонија на ЛА повикување на гудачкиот квартет број 1 на Рубинштајн и Чајковски
 • Напис за улогата на Рубинштајн во основањето на Државниот конзерваториум во Москва