Николај Заболотни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Николај Заболотни
Nikolai Zabolotny.jpg
Лични податоци
Полно име Николај Арчилович Заболотни
Роден на 16 април 1990 (1990-04-16) (31 г.)
Висина 1.84
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Спартак Москва
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2009 ФК Зенит (р)
2010– Спартак Москва 6 (0)
Репрезентација
2010– Russia U-21 12 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од =22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од =22 јули 2012

Николај Заболотни (руски: Николай Арчилович Заболотный, роден на 16 април 1990 во Санкт Петербург) — руски фудбалски голман кој во моментот настапува за екипата на ФК Спартак Москва.

Заболотни својата професионална кариера ја започнал во 2007 година како играч на ФК Зенит Санкт Петербург. Во 2010 се преселил во Спартак Москва.