Николај Басков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Басков

Николај Викторович Басков (руски: Николай Викторович Басков, 15 октомври 1976 година, во Балашиха, Московска област, руска СФСР) - руски тенор кој настапува и во оперски и во популарен стил на музика.[1] Неговите почести вклучуваат пофалници како заслужен уметник и народен уметник на Руската Федерација, како и народен уметник на Украина.

Покрај кариерата како вокал, Басков е редовна фигура во руското шоу за игри Што? Каде? Кога?.

Биографија[уреди | уреди извор]

Басков студирал на Руската музичка академија Гнесин и Конзерваториумот во Москва.[2] Во 1998 година, тој се пласитал прв на натпреварување на сите руски млади пејачи и се пласирал на второто место на натпреварот Гранде Воце во Шпанија во 1999 година. Истата година, Николај Басков бил поканет во Болшој театарот, каде што ги изведувал главните арии во опери како Евгени Онегин, принцот Игор, Борис Годунов, Травијата и други.

Во 2000 година, тој го снимил својот деби-соло-албум „Посветеност“. Музичкото видео снимено за „Во спомен на Карузо“ (корица на „Карузо“ напишано од Лусио Дала) било емитувано на руската телевизија и ја зголемила неговата популарност. Во 2001 година, Басков го напуштил Болшој за да работи на својата соло кариера. Иако репертоарот на Басков се состои претежно од модерни аранжмани на арии и романси, тој исто така изведува поп-музика. Николај често има настапувано со поп-артисти, како и со класични пејачи како Монсерат Кабале. Од јули 2009 година до март 2011 година тој се забавуваше со Оксана Федорова, поранешната Мис на универзумот.

Објавен во 2011 година, ЦД/ДВД-концертна изведба на Николај Басков: Романтично патување се одржала во салата во Москва на стадионот Лужники. Басков бил придружуван од целосен оркестар и свирел на воодушевена толпа од скоро 10.000 луѓе. Снимено со 24 HD камери, ова е најелаборативната и најскапа изведба на Русија досега снимена за меѓународна телевизија. Тој извел класични парчиња од Тоска, Ла Боме, Вертер, Турандот и други популарни песни од неговиот каталог, како што се Биди Моја Љубов, Гранада и Врати се во Соренто. Басков го придружувале светски познатиот сопран, Монтсерат Кабале и нејзината ќерка Марти за неколку дуети.[3]

На почетокот на 2012 година, Басков ја започнал својата прва турнеја низ Америка.[2]

Во декември 2012 година, тој потпишал отворено писмо против нацрт-законот во Санкт Петербург со кој се забранува „хомосексуална пропаганда“, заедно со поп-sвездите како Филип Киркоров и Дима Билан.[4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Посветеност (Посвящение, 2000)
 • Посвен бис (Посвящение на бис, 2000)
 • Ремек-дела на минатиот век (Шедевры уходящего века, 2001)
 • Јас имам 25 години (Мне 25, 2001)
 • Никогаш не кажувај збогум (Никогда не говори прощай, 2004)
 • Пушти ме да одам (Отпусти меня, 2005)
 • Најдобри песни (Лучшие песни, 2005)
 • Само за вас (Тебе одной, 2007)
 • Романтично патување, 2011 година
 • Игра (Игра, 2016)

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

 • Караоке ЕП (2020)

Песна бода[уреди | уреди извор]

Година Руски наслов Наслов на македонски јазик
2002 година Шарманка, Сили небесные „Орган од буре, домаќини на небото“
2003 година Любовь не знае слова „нет“ „Љубовта не го знае зборот 'Не““
2004 година Ах, эта ночь, Цветет малина, и буду руки твои целовать „О, оваа ноќ, цветна малина, ќе ти ги бакнам рацете“
2005 година Сердце, Отпусти меня „Срце, пушти ме“
2006 година Я знаю, ты далеко „Знам дека си далеку“
2007 година Тебе одной "Ти си тој"
2008 година Внезапная любовь „Ненадејна Љубов“
2009 година Цветы, Права любовь „Цвеќиња, Љубовни права“
2010 г. Сите цвеќиња „Сите цвеќиња“
2011 година Сохранив любовь „Чување љубов“
2012 година Странник, Я найду свое любовь „Скитник, ќе ја најдам мојата љубов“
2013 година Ну кто сказал, Николай „Па, кој рече, Николај“
2014 година Вишневая любовь „Цреша љубов“
2015 година Ты мое счастье, Любовь - не е слова „Ти си мојата среќа, љубов - не зборови“
2016 година Я подарю тебе любовь

Обниму тебя

„Ќе ти подарам љубов“

„Прегрни те“

2017 година Ждать тебя

Твои глаза Маренго

"Те чекам"

„Твоите очи Маренго“

2018 година Мој король

Ты сердце мое разбила

"Мој Крал"

"Ми го скрши срцето"

2019 година Караоке

Ибица

„Караоке“

„Ибица“

Почести и награди[уреди | уреди извор]

 • Медал од Орденот „За заслуга за татковината “, 2-ри клас (9 декември 2006 година) - за достигнувања во областа на културата и уметноста и долгогодишна плодна работа
 • Орден на Франциск Скорина (Белорусија, 2006 година) - за неговиот голем личен придонес во развојот на белоруско-руските културни односи, зајакнувањето на пријателството и соработката меѓу народите на Белорусија и Русија
 • Народен уметник на Руската Федерација (12 мај 2009 г.) - за неговиот придонес во музичката уметност
 • Почесен уметник на Руската Федерација (6 септември 2001 година) - за услуги во уметноста
 • Народен уметник на Украина (ноември 2004 година)
 • Златен медал за „мир и милосрдие“.
 • Народен уметник на Република Молдавија (2 мај 2007 година)
 • Награда Златен Грамофон (2005–08, 2010–11)
 • Наслов на „Златниот глас на Русија“
 • Народен уметник од Чеченија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 26 August 2016. Посетено на 2016-08-24.
 2. 2,0 2,1 Houk, Steve (13 December 2011). „Music Notes:Baskov's American Tune“. Архивирано од изворникот на 27 July 2017. Посетено на 3 December 2017.
 3. Fiallos, Maya. „Nikolai Baskov: ROMANTIC JOURNEY“. International Media. Архивирано од изворникот на 25 April 2012. Посетено на 5 July 2012.
 4. Russian Pop Stars Chime in on 'Sodomite Propaganda', RIA Novosti, 2012-12-20, Архивирано од изворникот на 30 September 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]