Николајфлит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николајфлит

Николајфлитканал во Стариот Град на Хамбург, што бил првичниот огранок на вливот на Алстер. Го одделува островот Кремон од копното. Првпат споменат во 1188 година, Николајфлит се смета за едen од најстарите делови на Хамбуршкото пристаниште.

Бидејќи е во близина на Дајхстрасе, Николајфлит е популарна знаменитост за посетителите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eckert, Gerhard (1987). Baedeker's Hamburg. Prentice Hall Press. стр. 60, 104.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]