Никифор Кавасила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никифор Кавасила
Νικηφόρος Καβάσιλας
ДржаваВизантија
Чиндук на Солун

Никифор Кавасила (грчки: Νικηφόρος Καβάσιλας) бил византиски војсководец и адмирал од првата половина на 11 век. Припаѓал на благородната фамилија Кавасила. Според Јован Скилица Кавасила бил командант на тема Солун за време на владеењето на Василиј II (976-1025). Во 1024 година како адмирал на византиската флота во близина на Лемнос ја поразил руската пиратска флота предводена од Хрисохир[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Константин Диоген
Управител (дук) на Солун
1023 (?)
Наследник
?