Никифор Докијан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никифор Докијан (починал 1040) — катепан на Италија од 1039 до 1040 година. Бил сведок на почетокот на бунтот на Ардуин Лангобардот, но не и неговиот крај. Бил убиен крај Асколи Сатриано на почетокот на 1040 година. Со неговата смрт, бунтот се проширил забрзано.

Sources[уреди | уреди извор]

  • Ferdinand Chalandon Histoire de la domination normande en Italie et en Sicile. Paris, 1907.
Претходник
Михаил Спондил
Катепан на Италија
1039–1040
Наследник
Михаил докијан