Никитас Какламанис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никитас Какламанис
Νικήτας Κακλαμάνης
Министер за здравство
На должноста
2004–2006
Градоначалник на Атина
На должноста
Стапил
2007
Лични податоци
Роден(а) 1 април 1946(1946-04-01)(78 г.)
Националност Грк
Партија НОва демократија

Никитас М Какламанис (грчки: Νικήτας Κακλαμάνης) (роден на 1 април 1946) е познат грчки политичар од партијата Нова Демократија (НД) и поранешен градоначалник на Атина, министер за здравство и социјална солидарност. Какламанис е роден на Андрос.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Костас Стефанис
Министер за здравство и социјална солидарност
2004–2006
Наследник
Димитрис Аврамопулос
Претходник
Теодорос Бехракис
Градоначалник на Атина
2007–
Наследник
Јоргос Каминис

Оваа страница содржи информации од мрежното место на грчкиот парламент