Никен Секеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Седиштето на бирото во Чијаода, Токио

Никен Секеј (јап. 株式会社日建設計, трскр. кабушики-гајша Никен Секеј; англ. Nikken Sekkei Ltd.) е архитектонско биро со седиште во општината Чијода во градот Токио, Јапонија. Нејзините архитекти се творци на бројни значајни зданија во земјата и во странство. Меѓу последните проекти на бирото е кулата „Токиско небесно дрво“, втора највисока градба во светот, проектирана во соработка со Прицкеровиот лауреат Тадао Андо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]