Ние сме од џез (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Ние сме од џез“
1983 nie sme od jazz.jpg
Режисер Карен Шахназаров
Продуцент Константин Форостенко
Сценарист Александер Бородјански
Karen Шахназаров
Настапуваат Игор Склјар
Александр Панкратов-Черни
Николај Аверјушкин
Петар Шчербаков
Елена Циплакова
Жанр комедија
музички филм
Музика Анатолиј Крол
Кинематографија Владимир Шевцик
Дистрибутер МОСФИЛМ
Премиера 1983
Времетраење 89 минути
Држава СССР
Јазик руски

Ние сме од џез (руски: Мы из джаза) − руски (советски) филм од 1983 во режија на Карен Шахназаров.

Содржина[уреди | уреди извор]

Советска Русија во 1920тите. Музичка комедија за студент по музика, исклучен од школата поради тоа што сака џез, звуци кои потсетуваат на капитализмот во Обединетите Држави. Здружувајќи се со уште двајца улични музичари формира бенд, со кој патува од град во град обидувајќи се да успее.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]