Прејди на содржината

Ние не сме ангели 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Ние не сме ангели 2“
РежисерСрѓан Драгојевиќ
ПродуцентБиљана Првановиќ, Срѓан Драгојевиќ, Жељко Митровиќ
СценаристСрѓан Драгојевиќ
Главни улогиНикола Којо
Мирка Васиљевиќ
Срѓан Тодоровиќ
Урош Ѓуриќ
Милена Павловиќ
Весна Тривалиќ
Зоран Цвијановиќ
Горан Јевтиќ
Лука Кнежевиќ
Предраг - Мики Манојловиќ
Ненад Стојменовиќ
Жанркомедија
МузикаКристина Ковач
КинематографијаДушан Јоксимови'
МонтажаМарко Глушац
Времетраење89 минутi
ЗемјаСрбија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Јазиксрпски
ПретходенНие не сме ангели 1
СледенНие не сме ангели 3

Ние не сме ангели 2 е продолжение на филмот Ние не сме ангели . Како и во претходниот дел, режисер и сценарист е Срѓан Драгојевиќ .[1] Поголемиот дел од глумечката екипа е иста, со исти или слични улоги. Жанрот е дефиниран како тинејџерска комедија. Мирка Васиљевиќ дебитирала во филмот, во главна женска улога.[2]

Филмот Ние не сме ангели 2 е римејк на американскиот филм Таа е надвор од контрола од 1989 година.

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Никола и понатаму е заводник, иако годините го направија своето. Безгрижната рутина на белградскиот измамник драматично ја прекинува неговата сакана ќерка Софија, која штотуку полни 15 години, а „напалените“ тинејџери почнуваат да ѝ навалуваатна врата.

До неодамна, Софија беше класичен човек кој оди на натпревари со својот татко и пука во пејнтбол арената (татко и е сопственик на пејнтбол клубот „Малиот Сталинград“). Потоа, за 15 роденден, неговата поранешна сопруга Марина и нејзината пријателка Виолета Зубиќ ангажираат модни и козметички експерти кои „грдото пајче“ ќе го претворат во „секси лебед“.

Сепак, вистинскиот пекол за Никола доаѓа дури кога Марина и Виолета ќе заминат во Рим на една недела и ќе му ја препуштат грижата за Софија. Притиснат од многуте додворувачи, Никола почнува да полудува и користи трикови, насилство и психотерапија за да ја брани Софија од додворувачите.

Ќерката на Никола, Софија, 15-годишно девојче, почнува да покажува интерес за спротивниот пол, додека Никола, патолошки љубоморен татко, вложува максимални напори да ја заштити својата единица од какво било машко влијание и ги елиминира сите потенцијални кандидати не избирајќи средства. Се разбира, тоа не е воопшто лесно, особено што ѓаволот и ангелот повторно решија да се обложат на „среќен или несреќен крај“.[1]

Глумец Улога
Никола Којо Никола
Мирка Васиљевиќ Софија
Лука Кнежевиќ Марко
Срѓан Тодоровиќ Ѓавол
Урош Ѓуриќ Ангел
Милена Павловиќ Марина
Весна Тривалиќ Виолета
Зоран Цвијановиќ Ѓура
Мики Манојловиќ Милан
Горан Јевтиќ Андреја
Ненад Стојменовиќ Божидар

Интересни факти

[уреди | уреди извор]

На кастингот за улогата на Софија била и популарната глумица Марија Бергам.[2]

  1. 1,0 1,1 „Ми нисмо анђели 2“. Филмски центар Србије. Архивирано од изворникот на 2021-02-05. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. 2,0 2,1 „SVE TAJNE SA SNIMANJA "MI NISMO ANĐELI 2" Mirka Vasiljević se za ulogu borila sa POPULARNOM GLUMICOM, a desio se i peh koji niko nije primetio“. blic. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

 

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]