Ние, мечките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ние, мечките
Жанр
Создадена одДаниел Чонг
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони4
Бр. на епизоди140 (список на епизоди)
Производство
Времетраење
  • 11 минути
  • 22 минути (посебни)
Продукциска куќаCartoon Network Studios
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Првично прикажување27 јули 2015 – 25 мај 2019
Надворешни врски
Мрежна страницаcartoonnetwork.co.uk/show/we-bare-bears

Ние, мечките (англиски: We Bare Bears) — американска анимирана серија создадена од Даниел Чонг за Cartoon Network. Главните ликови во неа се тројца браќа мечки, а дејството — нивните обиди да се прилагодат во човечкото општество. Дејството се одвива во современиот свет. На 30 јуни 2020 г. излегол филмот „Ние, мечките: Филм“.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Серијата се посветува на тројцата браќа мечки што се обидуваат да се прилагодат во човечкото општество со купување храна, стекнување пријатели со луѓе или обидувајќи се да станат познати на семрежјето. Со овие обиди, се покажува дека мечките се мачат да го направат тоа, поради цивилизираната природа на луѓето и нивните сопствени животински нагони. На крајот, тие сфаќаат дека треба самите да се поддржуваат. Едно забележливо гледиште на хуморот на емисијата е „мечешката пирамида“. Како што предложува името, мечките се натрупуваат една врз друга, што им служи како начин на движење.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cartoon Network Public Relations [@CartoonNetPR] (June 17, 2015). „#CartoonNetwork Welcomes "We Bare Bears" Premiering on Monday, July 27 @ 6:30 p.m.(ET, PT)“ (Tweet). Посетено на January 3, 2021 – преку Twitter.
  2. Yu, Brandon (2020-05-21). „Bay Area creator of 'We Bare Bears' marks end of series with new movie“. Datebook (англиски). Посетено на June 26, 2020.
  3. „Annecy: Daniel Chong on Cartoon Network's Big New Play, 'We Bare Bears' (EXCLUSIVE)“. 17 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: