Нидерајсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидерајсен
Место во Илмтал-Вински Пат
Нидерајсен is located in Германија
Нидерајсен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 3,28 км2
Надм. височина 212 м
Население 228  (31 декември 2012)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036373
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°5′56″N 11°24′41″E / 51.09889° СГШ; 11.41139° ИГД / 51.09889; 11.41139Координати: 51°5′56″N 11°24′41″E / 51.09889° СГШ; 11.41139° ИГД / 51.09889; 11.41139

Нидерајсен (германски: Niederreißen) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.