Нивичино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нивичино
Нивичино is located in Македонија
Нивичино
Местоположба на Нивичино во Македонија
Нивичино на интерактивна карта

Координати 41°36′0″N 22°40′28″E / 41.60000° СГШ; 22.67444° ИГД / 41.60000; 22.67444Координати: 41°36′0″N 22°40′28″E / 41.60000° СГШ; 22.67444° ИГД / 41.60000; 22.67444
Општина Василево
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27044
Надм. вис. 650 м
Нивичино на општинската карта
Нивичино во Општина Василево.svg

Атарот на Нивичино во рамките на општината
Commons-logo.svg Нивичино на Ризницата


Нивичино — село во Општина Василево, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Нивичино живееле 350 жители, од кои 165 Македонци.[2]

Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Облешево имало 224 Македонци, патријаршисти.[3]

Од 1994 година, селото е наполно раселено и нема жители. Најголем број на население било забележано во 1953 година, за понатаму да почне постепено да опаѓа. На табелата е прикажан преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 165[2] 224[3] 353 380 341 302 61 5

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1928 година, родови во селото.

  • Староседелци: Николовци со Пецовци, Василевци, Аврамовци, Витановци, Рујковци и Стоиловци (15 к.), Цоневци (5 к.), Масларци со Костадиновци (7 к.), Цековци со Јовановци, Трајановци и Димитријевци (5 к.)
  • Доселеници: Гоцевци (4 к.), Малиновци (3 к.) и Ристовци (2 к.) доселени се во 1913 година од раселеното село Рајанци, се наоѓало помеѓу Струмичко и Радовишко.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1808 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Висока Маала.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 430 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 161.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905. pp. 106-107
  4. Русиќ, Бранислав. Радовишка Област. Архивиски фонд на МАНУ к-9,AE 116/II I.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 6 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]