Нивеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на Нивеа.

Нивеа е германски бренд за лична нега која се специјализира за нега на телото. Тоа е во сопственост на хамбуршката компанија наречена Бајерсдорф. Компанијата е основана во 28 март 1882 година, од страна на Паул Карл Бајерсдорф. Во 1890 година, компанијата била продадена на Оскар Тропловиц. Тропловиц работел со својот консултант Паул Герсон Уна и германскиот хемичар Исак Лифшуц и така развиле нов производ за нега на кожата (крема). Во 1900 година, Лифшуц произвел емулзија со еуцерит, првата стабилна емулзија . Ова е потеклото на еуцерин.

Име[уреди | уреди извор]

Nivea доаѓа од латинскиот збор niveus, што значи "снежно бело".[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на 1930-тите, Бајсерсдорф започнал со производство на различни видови на производи, како што се масла за потемнување на кожата, пена за бричење, шампон и средства за чистење на лице и тонери. Трговска марка "Нивеа" добила слава во многу земји. Во текот на 1980-тите, брендот се прошири во еден поширок глобален пазар.

Временска рамка[уреди | уреди извор]

Пред Првата светска војна[уреди | уреди извор]

  • 1882 година: Фармацевтот Паул Карл Бајерсдорф ја утврдува компанијата, на 28 март. Нивеа потекнува од Германија. Датумот на патент-документ за производство на медицински малтери е земен како датум за формирањето на компанијата.
  • Бајерсдорф произведува малтери во неговата лабораторија на основа на неговиот патент, поставуваа темелите на современата технологија за производство на гипс.
  • 1890: Фармацевтот Оскар Тропловиц (роден во 1863 во прускиот град Глајвиц - во денешно време Гливице, Полска) ја презема компанијата.
  • 1893 година: првата меѓународна соработка, договор е склучен со САД трговската компанија Lehn & Fink за САД
  • 1900: Патент за еуцерит,  емулгиран агент. Еуцерит е основа за еуцерини, подоцна, Нивеа крема.
  • 1906: првата филијала во странство е формиран во Лондон.
  • 1909: Лабело е лансиран на пазарот. Терминот Labello е изведен од латински збор за "убави усни" (labeo = усна; bello = убава).
  • 1911: Нивеа крема – првата официјална вода-во-масло емулзија – е воведена. На емулгиран агент еуцерит е направен од ланолин, кои се пронајдени во овча волна, и е клуч за уникатните својства на Нивиа.
  • 1918: смртта на Оскар Тропловиц и неговиот партнер Ото Ханс Манкиевич резултира во формирањето на акциите на корпорацијата (друштво со ограничена одговорност) на 1 јуни 1922 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-12-20. Посетено на 2011-04-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]