Прејди на содржината

Не само за лебот

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Не само за лебот“ (руски: Не хлебом единым) — филм на режисерот Станислав Говорухин од 2005 година. Автори на сценариото се: Владимир Дудинцев и Владимир Валутски. Главните улоги ги играат: Светлана Ходченкова, Михаил Елисеев и Виктор Сухоруков.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива во Русија по завршувањето на Втората светска војна, а во него е прикажан љубовниот триаголник како парабола за судирот меѓу комунизмот и индивидуалноста. Локалниот моќен човек Дроздов верува дека комунизмот овозможува просечните и надарените луѓе д абидат подеднакво вредни. Неговата сопруга се вљубува во еден научник кој е иноватор, но неговите изуми ги загрозува Дроздов...

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ne samo o kruhu, ruski film (пристапено на 4.1.2023)