Неџати Шашмаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неџати Шашмаз
Necati Şaşmaz
Занимањеактер

Неџати Шашмаз (турски: Necati Şaşmaz) (роден на 15 декември 1971 година во Елазиг) е турски глумец, најпознат по неговата глума во турската серија Kurtlar Vadisi (Долината на волците), вклучувајќи ги и Долината на волците - Ирак, Долината на волците - Терор, Долината на волците - Палестина[1].

Шашмаз е роден во Елазиг, како најстар син на Абдулкадир Шашмаз. Студирал туризам и менаџмент во Турција и Канада. Шест години живеел во САД. На 11 септември 2001 година требало да се врати во САД, но поради терористичките напади, го одложил патувањето.

Во Истанбул, Неџати Шашмаз се сретнал со познатиот турски режисер Осман Синав, кој му ја понудил главната улога во Долината на волците. Во филмот тој ја игра улогата на Полат Алемдар. Серијата му овозможила Шашмаз да стане еден од најпопуларните турски глумци, и покрај тоа што нема никакво глумечко образование. Алп Навруз

Наводи[уреди | уреди извор]