Прејди на содржината

Нејтан Редмонд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нејтан Редмонд
Лични податоци
Полно име Нејтан Даниел Џером Редмонд
Роден на 6 март 1994(1994-03-06)(30 г.)[1]
Роден во Бирмингем, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м[2]
Позиција крило, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 22
Младинска кариера
Бирмингем Сити Бирмингем Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Бирмингем Сити Бирмингем Сити 62 (7)
2013-2016 Норич Сити Норич Сити 112 (11)
2016- Саутхемптон Саутхемптон 128 (17)
Репрезентација
2009-2010 Англија Англија 16 7 (1)
2010-2011 Англија Англија 17 19 (2)
2011 Англија Англија 18 1 (0)
2012-2013 Англија Англија 19 8 (1)
2014 Англија Англија 20 4 (0)
2013-2017 Англија Англија 21 38 (10)
2017- Англија Англија 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Нејтан Редмонд (роден на 6 март 1994) — англиски фудбалер, крило или напаѓач на Саутхемптон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нејтан Редмонд“. Barry Hugman's Footballers. Посетено на 5 December 2017.
  2. „Nathan Redmond“. Southampton F.C. 9 August 2017. Архивирано од изворникот на 16 February 2018. Посетено на 16 February 2018.