Нешто (филм, 1982)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Нешто“
РежисерЏон Карпентер
ПродуцентДејвид Фостер
Лоренс Тармен
Вилбур Старк
Стјуарт Коън
СценаристБил Ланкастър
НастапуваатКурт Расел
Вилфорд Бримли
Кејт Дејвид
КинематографијаДин Канди
ДистрибутерЮнивърсъл Студиос
Времетраење109 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
норвешки
Буџет15.000.000 $
Бруто заработка19.629.760 $

Нешто (англиски: The Thing) е научно-фантастичен филм на Џон Карпентер од 1982 година, со Курт Расел во главната улога. Преработка е на филмот „Нешто од друг свет“ од 1951 година, заснован на романот „Кој е тоа?“ на Џон Кембел.

Актерски состав[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: