Нета Барзилај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Netta Barzilai
Основни податоци
Познат(а) и какоNetta
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Singer
Инструмент(и)
 • Vocals
 • guitar
 • synthesizer
Години активност2017–present

Нетта Барзилаи е родена на 22 јануари 1993 година, пoзната по мономинот Нетта, е Израелска пејачка, снимател пеачки уметник , која ја освои петтата сезона на HaKokhav HaBa. Ја претставуваше својата земја во 2018 на евросонг. На 12 Мај 2018, таа победи на натпреварот, што се одржа во Лисабон, Португалија, со нејзината песна "Играчка", по повод одбележувањето на Израел's четвртата победа во евросонг (по 1978, 1979, 1998).

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Netta е родена на 22 јануари 1993 година во Hod HaSharon, Израел.[1] Како дете, живеела во Нигерија четири години, каде што нејзиниот татко работел на проектот за Solel Boneh.[2][3][4] Нетта го посетуваше средното училиште Хадарим во Ход Хасарон и беше советник во Израелското младинско движење Ханој Хаовед Вехаломед.[5] Таа ја завршила нејзината воена служба во Израелската Морнарица .[6] Потоа, студирала електронска музика во Римон Школа за Џез и Современа Музика.[7]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Во септември 2017, Барзилаи се појавила на аудиција за петтата цезона на Хакоквах хаба, национална селекција на Израел за евросонг, со "Груб Момче" од Ријана. По добивањето 82% од гласовите, таа напредно на втората фаза од натпреварот во која таа ја пееше "Еј Мама" од Давид Гуетта.[8][9] Во февруари 2018, таа настапи со песната "Wannabe" од страна Spice Girls, иако таа го загуби дуелот со Рики Бен Ари, таа продолжи кон следната фаза, откако ја избраа судиите.[10]

Последната песна Барзилај која беше комбинација со "Гангам Стајл" од Псу и "Тик Ток" од Кеша. По добивањето 210 поени од судиите и публиката, Нетта го освои првото место и на правото да ја претставува Израел на Евросонг.[11][12][13][14][15]

Евросонг 2018[уреди | уреди извор]

Р на прес-конференција по квалификациите за финалето на 2018 евросонг

На 25 февруари 2018, беше објавено дека песната co која ќе настапи Нетта на Евросонг е наречен "Играчка" и дека ќе биде изведена на англиски јазик, освен фраза на хебрејски.[16][17][18] Песната беше напишана и составена од Дорон Медали и Став Бегер.[19]

Песната беше објавена на 11 Март 2018, а нејзиното музичко видео добиваше повеќе од 20 милиони пати, два месеци пред почетокот на Евросонг. На 14 април 2018, Нетта ја изведе нејзината песна на Евровизија во Концерт во Амстердам, најголемиот Евровизискиот промотивен настан.[20] Четири дена подоцна, таа ја изведе песната Хора Хејцзут на фацеремонијата за осветлување на светилките што ги отвори прославите на 70-Годишнината од Формирањето на Државата Израел.[21]

На 8 Мај 2018, Барзилаи учествуваше на првото полуфинале на Евросонг, освојувајќи 283 поени. Во финалето, таа го освои првото место со телеводите и трето со меѓународното жири, освојувајќи 529 поени вкупно и победа на натпреварот.[22]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наслов Година Врв на табелата позиции Албум
ISR БЕЛ(FL)
[23]
FRA[24]
Огромен гнев[25]
NLD[26]
НИТУ[27]
СПА[28]
SWE[29]
SWI[30]
Велика БРИТАНИЈА[31]
НИ Танц[32]
"Играчка" 2018 1 29 16 63 60 19 16 5 34 49 1 Non-album single
 1. „הקטע של נטע - ישראל היום“. 
 2. "אני רוצה להיות מגניבה בבגדים שלי, זה הכי סקסי בעיניי" - Fashion Forward - אופנה“. 4 January 2018. 
 3. „‘A one-woman band’: How Israel’s Eurovision winner Netta Barzilai rose to fame“. 
 4. „נטע ברזילי מ'הכוכב הבא': "בתור ילדה שמנה רק רציתי להיות נורמלית" - וואלה! תרבות“. 
 5. Netta Barzilai from "The Next Star": "As a fat girl I just wanted to be normal"“, „Walla! culture“, 12 февруари 2018. (на he-IL)
 6. "אני רוצה להיות מגניבה בבגדים שלי, זה הכי סקסי בעיניי" - Fashion Forward - אופנה“. 4 January 2018. 
 7. „CHEN AHARONI AMONG QUALIFIERS ON EPISODE 2 OF ISRAEL'S "THE NEXT STAR FOR EUROVISION 2018". wiwibloggs.com. 1 November 2017. конс. 1 November 2017. 
 8. „Israel: Four Artists Qualify for Next Round of The Next Star 2018“. eurovoix.com. 5 January 2018. конс. 5 January 2018. 
 9. „Six acts left in Israel, final on 13th of February“. escdaily.com. 8 February 2018. конс. 8 February 2018. 
 10. Netta Barzilai to represent Israel in Lisbon!“, „Eurovision.tv“, 13 февруари 2018.
 11. Kavaler, Ron (13 February 2018). „Israel: Netta Barzilai wins 'The Next Star for Eurovision 2018'. Wiwibloggs. 
 12. Farren, Neil (13 February 2018). „Israel: Netta Barzilai to Eurovision 2018“. Eurovoix. 
 13. Welsh, Eleanor (13 February 2018). „Israel: Netta Barzilai wins The Next Star 2018 and goes to Lisbon!“. ESCToday. 
 14. Mercereau, Damien. „Eurovision 2018 : Netta, le phénomène venu d’Israël“, „Le Figaro“, 13 март 2018. (на fr)
 15. „נחשף רשמית שיר האירוויזיון הישראלי של נטע ברזילי - וואלה! תרבות“. Walla! culture (he-IL). 
 16. „Netta Barzilai to sing Toy in Lisbon“. escchat.com. 25 February 2018. 
 17. „הרשת מגיבה ל-TOY: התגובות שהכי אהבנו“ (he-IL). Kan. 
 18. „פרסום ראשון: נבחר השיר לאירוויזיון 2018 - ישראל היום“. Israel Hayom (he-IL). 
 19. „נטע ברזילי כבשה את אמסטרדם“ (he-IL). Kan. 
 20. „החדשות - צפו: נטע ברזילי כבשה את טקס המשואות“. 18 April 2018. 
 21. בוקר, רועי אלמן, ליסבון, עמי פרידמן, רן (5 December 2018). „אירוויזיון 2018: ישראל זכתה במקום הראשון“ (he-IL). Ynet. 
 22. „Discografie Netta“. Ultratop. конс. 18 May 2018. 
 23. „Discographie Netta“. lescharts.com. конс. 20 May 2018. 
 24. „Discography Netta“. irish-charts.com. конс. 18 May 2018. 
 25. „Discografie Netta“. dutchcharts.nl. конс. 19 May 2018. 
 26. „Discography Netta“. norwegiancharts.com. конс. 18 May 2018. 
 27. „Discography Netta“. spanishcharts.com. конс. 27 May 2018. 
 28. „Discography Netta“. swedishcharts.com. конс. 18 May 2018. 
 29. „Discographie Netta“. hitparade.ch. конс. 21 May 2018. 
 30. „Netta | full Official Chart history“. Official Charts Company. конс. 18 May 2018. 
 31. „Dance Club Songs: August 11, 2018“. Billboard. конс. 7 August 2018.