Нет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Понпеј.

Нет е една од општините во сојузната држава Понпеј во Микронезија.[1]

Особености[уреди | уреди извор]

Нет е една од шесте општини кои се наоѓаат на островот Понпеј. Општината се наоѓа во северно-централниот предел на островот. Според податоците од 2000 година, општината има население од 5,139.[2] Главниот град на Понпеј, Колонија, порано бил под управа на Нет, но денес е посебна општина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „State of Pohnpei“. Архивирано од изворникот на 2009-03-26. Посетено на 2012-04-08.
  2. 2000 FSM Census of Population and Housing

Координати: 6°56′19″N 158°13′07″E / 6.93861° СГШ; 158.21861° ИГД / 6.93861; 158.21861

Поврзано[уреди | уреди извор]