Нес (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реката Нес во Инвернес, Шкотска

Нес (шкотски гелски: Abhainn Nis) е река која истекува од езерото Лох Нес во Шкотска, северно од градот Инвернес и Марискиот Ферт.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 57°29′N 4°14′W / 57.483° N; 4.233° W / 57.483; -4.233