Несреќа на Air Algerie

Од Википедија — слободната енциклопедија
Air Algérie Flight 5017
McDonnell Douglas MD-83 Swiftair EC-LTV (8415403452).jpg
Авионот во јануари 2013 година
Сумирани податоци за несреќа
Датум24 јули 2014 (2014-07-24)
Видпод истрага
МестоМали[1][2]
Патници110[3]
Екипаж6
Жртви116 (сите)
Повредени (нефатално)непознато
Преживеанинепознато
Тип на авионотMcDonnell Douglas MD-83
ОператорSwiftair за Air Algérie
РегистрацијаEC-LTV
Полетал одУагадугу Аеродром, Буркина Фасо
ДестинацијаХуари Бумедине Аеродром, Алжир

5017 на „Air Algerie“ — редовен меѓународен патнички лет од Уагадугу, Буркина Фасо до Алжир, кој исчезнал во Северен Мали на 24 јули 2014.[4] Неидентификуван алжирски службеник тврди дека авионот се срушил,[5] додека „Air Algerie“ изјави дека авионот се срушил во близина на Тилемси.[1] Авионот бил директен лет од „Air Algerie“ со цел да обезбеди дополнителен капацитет за време на летната сезона.[6] На 25 јули 2014 година францускиот претседател Франсоа Оланд изјавил дека нема преживеани.[7]

Патници и екипаж[уреди | уреди извор]

Од вкупно 116 патници на авионот,[8] 50 биле французи.[9][10] Според портпаролката на СЕПЛА, сојуз на шпански пилоти,[11] шесте членови на екипажот биле шпанци,[12] според Swiftair.[8]

Луѓе во авионот по националност
Земја Број
 Алжир 6
 Белгија 1
 Буркина Фасо 27
 Камерун 1
 Канада 5
 Египет 1
 Франција 50
 Германија 4
 Либан 8
 Луксембург 2
 Мали 1
 Нигерија 1
 Романија 1
 Шпанија 6
 Швајцарија 1
 Украина 1
Вкупно 116[13]

Очигледна несреќа[уреди | уреди извор]

Авионот полетал од аеродромот Уагадугу во 01:07 по месно време (UTC) на 24 јули 2014. Планирано било да слета на аеродромот Хуари Бумедине во Алжир во 05:10.[14] Министерот за транспорт на Франција Фредерик Кувилиер изјавил дека авионот исчезнал некаде над Северен Мали.[15] Во 09:56 на 24 јули, „Air Algerie“ започнале потрага по авионот.[16] Според портпаролот на француската армија, два француски орбени авиони се приклучиле во потрагата по исчезнатиот авион долж веројатната рута.[11]

Извештаи за остатоците[уреди | уреди извор]

Француските сили пријавиле дека откриле остатоци од авионот во областа помеѓу Гао и Кидал, во пустинска област која е тешко достапна.[1] Претседателот на Мали Ибраим Бубакар Кејта изјавил дека остатоци биле пронајдени во северните пустини на земјата помеѓу Агелхок и Кидал.[2] Генералот Гилберт Диндир од армијата на Буркина Фасо изјавил деа остатоци од авионот се наоѓаат во регионот Госи на Мали, 50 километри северно од границата со Буркина Фасо.[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Smith-Spark, Laura (2014-07-24). „Air Algerie says missing plane apparently crashed in Mali“. CNN. Посетено на 24 July 2014.
 2. 2,0 2,1 „Mali president says wreckage of Air Algerie flight spotted in north“. Reuters. 2014-07-24. Архивирано од изворникот на 2014-07-24. Посетено на 24 July 2014.
 3. Bjork, Christopher; Wall, Robert; Meichtry, Stacy (24 July 2014). „Air Algerie Flight Reported Missing With 116 on Board“. The Wall Street Journal. Посетено на 24 July 2014.
 4. „Algeria lost contact with Air Algerie aircraft“. APS State News Agency via Reuters. 24 July 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-26. Посетено на 24 July 2014.
 5. „Missing Air Algerie flight has crashed – Algerian official“. Raidió Teilifís Éireann. 24 July 2014. Посетено на 24 July 2014.
 6. „Air Algérie leasing a Swiftair MD-83 for summer“. ch-aviation. 2 July 2014. Посетено на 24 July 2014.
 7. „Air Algerie AH5017: 'No survivors' from crash in Mali“. BBC News. 25 July 2014. Посетено на 25 July 2014.
 8. 8,0 8,1 „ITAR-TASS: World – Air Algerie plane crashes in Niger — Algerian TV“. En.itar-tass.com. Архивирано од изворникот на 2014-07-25. Посетено на 24 July 2014.
 9. Gianluca, Mezzofiore (24 July 2014). „Missing Air Algerie Flight AH5017: 50 French Passengers Reported Aboard Crash Flight“. International Business Times. Посетено на 24 July 2014.
 10. 'At least 50 French on missing Air Algerie flight' – The Local“. Thelocal.fr. Посетено на 24 July 2014.
 11. 11,0 11,1 „Missing Air Algerie plane has crashed: Algerian aviation official“. Dawn. Agencies. 24 July 2014. Архивирано од изворникот 2014-07-24. Посетено на 24 July 2014.
 12. „Missing Air Algerie flight: Live updates as plane vanishes off radar with 116 on board“.
 13. „Air Algerie Plane Missing: Flight AH5017 Disappears From Radar“. Huffington Post. 2014-07-24. Посетено на 24 July 2014.
 14. Kaminski-Morrow, David. „Swiftair MD-83 operating missing Air Algerie service“. London: Flightglobal. Архивирано од изворникот 2014-07-24. Посетено на 24 July 2014.
 15. „Algeria confirms AH5017 crash“. Al Jazeera. Архивирано од изворникот 2014-07-23. Посетено на 24 July 2014.
 16. Air Algerie Flight AH5017: Algeria 'Loses Contact With Plane'
 17. Belalloufi, Amal; Ouali, Amer (2014-07-24). „Wreckage of missing Algerian airliner 'found in Mali'. AFP. Посетено на 24 July 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]