Несија Апфел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Несија Апфел
Роден(а)31 јули 1930 (1930-07-31) (89 г.)
ЖивеалиштеХајленд Парк, Илиноис
ОбразованиеУниверзитет Тафтс, Универзитет Нортвестерн
Занимањеастроном, автор и професор
Деца2

Несија Апфел (англиски: Necia H. Apfel; р. 31 јули 1930) — американски астроном, автор и професор.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Дипломирала магнетна лауда од Универзитетот Тафтс и дипломирала на Редклиф Колеџ и Универзитетот Нортвестерн. Апфел предавала на астрономија на деца во Чикаго и давала курсеви по астрономија на Универзитетот во Евангстон. Автор е на две учебници по астрономија и десет книги за деца.[1] Апфел живее во Хајленд Парк, Илиноис. Таа во моментов е во пензија и е волонтер и поранешен претседател на пријателите на јавната библиотека во Хајленд Парк.[2]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • It's All Elementary: From Atoms to the Quantum World of Quarks, Leptons and Gluons, Lothrop, Lee & Shepard Books (c1985),
 • Nebulae: The Birth and Death of Stars, Lothrop, Lee & Shepard Books (c1988)
 • Voyager to the Planets, Clarion Books (c1991),
 • It's All Relative: Einstein's Theory of Relativity, with diagrams by Yukio Kondo, Lothrop, Lee & Shepard Books (c1981),
 • Astronomy and Planetology: Projects for Young Scientists, F. Watts (1983)
 • Arco Astronomy Projects for Young Scientists, Arco Pub (c1984),
 • Architecture of the Universe, with J. Allen Hynek, Benjamin/Cummings (c1979),
 • Orion, The Hunter, Clarion Books (c1995), [3]
 • Space Station (First Books), F. Watts (1987),
 • Moon and Its Exploration: A First Book (First Books), F. Watts (1982),

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Necia H. Apfel“. WorldCat.org. конс. 28 March 2010. 
 2. „Join the Friends“. Highland Park Public Library. конс. 2016-05-05. 
 3. „Award-winning Children Books list“ (PDF). University of Georgia: College of Agricultural and Environmental Sciences. конс. 28 March 2010.