Нерфених

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нерфених
Грб на Нерфених
Нерфених во рамките на Германија
Нерфених
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Дирен
Општински единици 14
Градоначалник Ханс Јирген Шилер (ДХС)
Основни податоци
Површина 66,2 км2
Надм. височина 110 м
Население 10.667 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 161 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DN
Пошт. бр. 52388
Повик. бр. 02426
Портал www.noervenich.de
Местоположба на Нерфених во рамките на округот Дирен
Карта
Карта
Координати 50°48′N 6°39′E / 50.800° СГШ; 6.650° ИГД / 50.800; 6.650Координати: 50°48′N 6°39′E / 50.800° СГШ; 6.650° ИГД / 50.800; 6.650
Замокот Нерфених со Брекеровата скулптура „Прометеј“

Нерфених (герм. Nörvenich) — општина во округот Дирен (сој. покраина Северна Рајна-Вестфалија) во Германија. Оддалечена е околу 19 км источно од градот Дирен.

Замокот Нерфених денес е музеј на Арно Брекер, најпрославениот вајар на Третиот Рајх.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)