Нереј-фјорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Западнонорвешки фјордови - Гејрангер-фјорд и Нереј-фјорд*
Светско наследство на УНЕСКО

Нереј-фјорд
Држава  Норвешка
Тип Природно
Критериуми vii, viii
Навод 1195
Регион** Европа и Северна Америка
Записно минато
Запис 2005  (29то заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Нереј-фјорд (Nærøyfjorden) е фјорд во општината Еурлан во округот Согн ог Фјуране, Норвешка. Ова е ракав од поголемиот фјорд Согне-фјорд, и има должина од околу 17 km. Фјордот е познато место за туристички екскурзии.

Во 2005 г. е прогласен за светско наследство УНЕСКО. Националното географско друштво го има прогласено за најизвонредното место од природно значење во светот, заедно со фјордот Гејрангер-фјорд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]