Нерези (струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нерези е село во Општина Струга.


Нерези
Нерези се наоѓа во Македонија
Нерези
Местоположба на Нерези во Македонија
Координати 41°20′22″ СГШ 20°36′11″ ИГД / 
Општина Општина Струга
Население 213 жит.
Пошт. бр. 6336
Надм. вис. 720 - 900 м
Мреж. место Нерези
Commons-logo.svg Нерези на Ризницата


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Нерези се наоѓа во северниот дел на Општина Струга (до 2004 година, во составот на Општина Луково), односно во западниот дел на Струшкото поле. Нерези е ридско село и лежи на надморска височина од 720 до 900 метри. Од градот Струга е оддалечено 26 километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Населението на Нерези се најмногу се занимава со сточарство поради самата конфигурација на теренот. Истотака во помала мерка е застапено полјоделството, а се одгледува и познатиот домат „воловско срце“, кој е многу застапен во струшкиот регион.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 213 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 212
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
Други 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Свети Ѓорѓија великомаченик== Културни и природни знаменитости == Нерези во рамките на своите културно историски знаменитости вбројува една Црква и три Манастири. Св.Ѓорѓија Великомаченик Св.Спас Воведени на Пресвета Богородица Св.Никола

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Трајан Мартиноски

М-р Отец Ристе Наумоски

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.