Нереди во Џос (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Лос во Ниерија

Во почетокот на 2010 година, во Нигерија избувнале немири помеѓу христијанското и муслиманското население во Централна Нигерија, во близина на градот Џос. Конфликтот главно и во елина имал религиозен карактер[1][2], како и етничките и економските разлики.[3] Првиот облик на насилство започнал на 17 јануари 2010 и траел најмалку четири дена. голем број на куќи, цркви, џамии, возила биле уништени за време на конфликтот.[4] Најмалку 200 луѓе биле убиени. Конфликтите продолжиле и во наредните месеци (март). Според New York Times, голем број на христијански жители биле заклани.[5]

На 7 март 2010 година, повеќе од 100 христијани биле убиени од страна на Хауса-Фулани, во селото Дого-Нахава, во близина на градот Џос.[6][7] Нападите продолжиле четири часа,[8], вклучувајќи и и соседните села.[9] Поради ова се јавил голем страв од страна на селаните, кои во целина биле христијани.[10] Голем број на згради пострадале во нападите. .[10] Поолемиот дел од жртвите биле жени и деца.[6] Помеѓу жртвите се нашло и едно тримесечно бебе.[11] Труповите биле расфрлени по улиците.[8] Вицепретседателот Гудлук Џонатан изјавил дека убијците ќе бидат фатени.[7] Бројот на жртвите подоцна се искачил на 300[12], а подоцна и на 500.[13] Стотици луѓе ги напуштиле своите домови од страв дека напаѓачите повторно ќе се вратат.[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Nigeria religious riots 'kill 200' in Jos“. BBC News. 20 јануари 2010. Посетено на 8 март 2010.
 2. Baldauf, Scott (8 март 2010). „Nigeria violence: Muslim-Christian clashes kill hundreds“. BBC News. Посетено на 8 март 2010.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Duffield.
 4. „Curfew relaxed in Nigeria's violence-wracked city: army“. Jos: Agence France-Presse. Архивирано од изворникот 2010-01-28. Посетено на 26 јануари 2010.
 5. Adam Nossiter, New York Times. Ethnic Violence in Nigeria Has Killed 500, Officials Say Retrieved 8 март 2010.
 6. 6,0 6,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Central Nigeria clashes lead to 'scores of deaths'.
 7. 7,0 7,1 „Acting president orders "roving band of killers" to be apprehended“. France24. 7 март 2010. Посетено на 7 март 2010.
 8. 8,0 8,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Clashes Kill Dozens in Central Nigeria.
 9. Obateru, Taye; Eyoboka, Sam; Salem, Tordue (7 март 2010). „Jos boils again“. Vanguard Media.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 10. 10,0 10,1 „Officials: Attack on Nigerian town kills more than 100“. CNN. 7 март 2010. Посетено на 7 март 2010.
 11. name="Clashes Kill Dozens in Central Nigeria">Adam Nossiter (7 март 2010). „Clashes Kill Dozens in Central Nigeria“. The New York Times. Посетено на 7 март 2010.
 12. Shuaibu Mohammed (7 март 2010). „UPDATE 5-Up to 300 feared dead in central Nigeria clashes“. Reuters Africa. Архивирано од изворникот на 2017-03-29. Посетено на 7 март 2010.
 13. „Nigeria religious clashes 'kill 500' near Jos“. BBC. 2010-03-08. Посетено на 2010-03-08.
 14. „Christians slaughtered in Nigeria“. The New Zealand Herald. 7 март 2010. Посетено на 8 март 2010.