Непафенак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Непафенак
Nepafenac-2D-skeletal.svg
Систематско (IUPAC)
2-amino-3-benzoylbenzeneacetamide
Клинички податоци
Заштитени имињаAmnac, Ilevro
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa606007
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска]
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Ophthalmic
Назнака
ATC кодS01BC10
PubChemCID: 151075
IUPHAR/BPS7564
DrugBankDB06802 Yes check.svgОк
ChemSpider133160 Yes check.svgОк
UNII0J9L7J6V8C Yes check.svgОк
KEGGD05143 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:75922 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL1021 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC15H14N2O2
Моларна маса254.28 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Непафенак е нестероиден антиинфламаторен лек (НСАИЛ), вообичаено формулиран во вид на капки за очи. Се користи за третман на болка и воспаление повзрани со операција на катаракта.[1] Непафенакот е пролек на амфенакот, инхибитор на активноста на COX-1 и COX-2.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nepafenac monograph
  2. Drugbank: Nepafenac
  3. Lira, R. P.; Fulco, E. A.; Chaves, A.; Da Costa Pinto, F.; Arieta, F. R.; Lira, C. E. (2012). „Effect of preoperative use of topical prednisolone acetate, ketorolac tromethamine, nepafenac and placebo, on the maintenance of intraoperative mydriasis during cataract surgery: A randomized trial“. Indian Journal of Ophthalmology. 60 (4): 277–281. doi:10.4103/0301-4738.98705. PMC 3442462. PMID 22824596.