Неос Дромос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Неос Дромос или Нов Пат (грчки: Νεοσ Δρομοσ; руски :Новый путь) бил весник, орган на македонската и на грчката емиграција од Грција во Советскиот Сојуз, уздаван во Ташкент (денес Узбекистан) во 1956 година на грчки јазик и со една страница на македонски[1]. Бил подготвуван од политичкото раководство на бегалците и растуран во сите центри каде што биле сместени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ТГО Греческой Культуры“ (руски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-04-11.