Неопределена електроника

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Неопределената електроника (наречена и „фази“ електроника од англ. fuzzy electronics) претставува електронска технологија која користи неопределена („фази)“ логика наместо двосостојбена Булова логика која се користи многу почесто во дигиталната електроника. Неопределената електроника нуди можност за широка примена, вклучувајќи ги раководните системи и вештачката интелигенција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]