Прејди на содржината

Ненси Кувер Андреасен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ненси Кувер Андреасен
Роден(а)11 ноември 1938(1938-11-11)(85 г.)
Линколн, Небраска,  САД
Полињаневронаука
невропсихијатрија
Поважни наградиНационален научен медал

Ненси Кувер Андреасен (англиски: Nancy Coover Andreasen; р. 11 ноември 1938) — американски невронаучник и невропсихијатар. Таа моментално е шеф на психијатрија на Универзитетот во Ајова.

Андреасен е пионер во примената на техниките за невровизуелизација кај големите ментални болести и ја објавила првата квантитативна студија за магнетна резонанца на мозочни абнормалности кај шизофренијата.[1] Таа води мултидисциплинарен тим кој работи на тридимензионални техники за анализа на слики за да се интегрира мулти-модалното сликање и развој на автоматизираната анализа на структурни и функционални техники за сликање.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Structural abnormalities in the frontal system in schizophrenia: A magnetic resonance imaging study“. Arch Gen Psychiatry. 43 (136–44): 1986. 1986. doi:10.1001/archpsyc.1986.01800020042006.
  2. Magnotta VA, Harris G, Andreasen NC, O'Leary DS, Yuh WT, Heckel D. Structural MR image processing using the BRAINS2 toolbox. Comput Med Imaging Graph, 26:251-64, 2002