Ненад Трајковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ненад Трајковиќ
Ненад Трајковиќ.jpg
Занимањеписател
Државјанствосрпско
ОбразованиеПравен факултет
Апсолвент наУниверзитет во Крагуевац
Предметпоезија, превод
Книжевно движењесовремена српска книжевност, српска култура

Ненад Трајковиќ (1 јуни 1982, Пирот, Србија) - српски поет, есеист, литературен критичар и преведувач.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ненад Трајковиќ е роден 1982 година во свештеничко семејство во Пирот. Средно училиште заврши во Прешево. Дипломирал на Правниот факултет на Универзитетот во Крагуевац. Има објавено четири стихозбирки: Траги 2008, Те водам во Музеј 2011, Ветер од јазикот 2016 и Потенка линиа на бесконачност 2019. година. Преведуван на англиски, руски, германски, француски, полски, словачки, шпански, македонски, унгарски, хинди и бугарски. Објавуван во бројни литературни списанија и антологии. Ја освоил меѓународната книжевна награда на издателска куќа "Мелник" за најдобра песна Хлеб за просјак, на XIV Поетски средби во Мелник, Бугарија во 2013. година, наградата Раде Томиќ во 2015. година и Европски фб фестивал 2018. Еден е од основачите и уредниците на меѓународната книжевна манифестација Писанија во Врање, каде што и живее.

Творештво[уреди | уреди извор]

Стихозбирки[уреди | уреди извор]

 • Траги - 2008, Врање ISBN 978-86-87391-00-0
 • Те водам во Музеј - 2011, Врањски книги, Врање. ISBN 978-86-84287-70-2
 • Ветер од јазикот - 2016, Исток, Књажевац (Награда Раде Томић) ISBN 978-86-89981-03-2
 • Потенката линија на бескрајот - 2019, Банатски културни центар (Награда 9. европски фб фестивал)

Преведени стихозбирки[уреди | уреди извор]

 • Потенката линија на бескрајот, Ненад Трајковиќ, на македонски превел Звонко Танески

Стихозбирки преведени од Трајковиќ[уреди | уреди извор]

Антологии[уреди | уреди извор]

Литературни списанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/20519842.2015.1113797?journalCode=rpom20
 2. Picaroon Poetry – Issue #5 – November 2016 | Picaroon Poetry
 3. Koraci 2015 br 4 6 by Narodna biblioteka "Vuk Karadžić" - issuu
 4. http://polja.rs/wp-content/uploads/2016/01/24-Trajkovic.pdf
 5. Časopis Istok
 6. Nenad Trajković, Author at Eckermann
 7. „Modern Literature“.
 8. „Duane's PoeTree“.
 9. „Random Poem Tree“.
 10. „Advaitam Speaks Literary“.
 11. http://voicesdelaluna.org/201805/TOC.html