Ненад Крстичиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ненад Крстичиќ (3 јули 1990) е српски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за српскиот клуб Црвена Ѕвезда Белград. Тој дебитирал за репрезентацијата на Србија во 2013 година.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера и дијагноза на рак[уреди | уреди извор]

Крстичиќ ја започнал својата кариера во ОФК Белград и се приклучил на Сампдорија на 1 септември 2008 година на инсистирање на Џузепе Марота, кој верувал дека 17-годишниот играч е еден од најталентираните играчи што некогаш ги донел во клубот. Додека играл за младиот тим, тој играл во Торнео ди Вијареџо во 2011 година како еден од дозволените играчи над возраста. Тој се здобил со повреда на коленото и му била извршена операција за корекција на повредата на менискусот, по што лекарите неочекувано му дијагностицираа Буркит-ов лимфом [2] и наводно му кажале на Крстичиќ дека има уште 48 часа живот.[3] За среќа, медицинскиот персонал на Сампдорија успеал да го промени растот на ракот [2] и Крстичиќ продолжил да игра фудбал, иако оваа состојба била голем неуспех во неговата кариера.[4] Во текот на епизодата од рак, Крстичиќ изгубил 55 килограми и неговата крв била компромитирана.[5] Крстичиќ конечно го направил своето деби за Сампдорија во натпреварот од Лигата на Европа на УЕФА против Дебрецен на 16 декември 2010 година. На 2 декември 2012 година, тој го постигнал својот прв гол за Сампдорија против Фиорентина .[6]

На 2 февруари 2015 година, Крстичиќ потпишал со Болоња во привремен договор.[7] Клубот исто така потпишал со Јуниор Коста и Даниеле Гасталдело од џеновјанскиот клуб целосно. Сепак, Крстичиќ се повредил во март.[8] Неговиот договор со Сампдорија бил раскинат на 18 јули 2016 година.[9]

Алавес[уреди | уреди извор]

На 25 јули 2016 година, Крстичиќ потпишал за тимот од Ла Лига Алавес на слободен трансфер.[10] Сонародникот Александар Катаи, кој исто така страдал од сериозна болест порано во неговата кариера,[11] му се приклучил на Алавес подоцна истото лето, и двајцата станале соиграчи од средината на теренот.

Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

На 23 август 2017 година, Крстичиќ се приклучил на Црвена Звезда Белград на двегодишен договор.[12] Тој го имал своето деби во вечното дерби на 27 август 2017 година.[13] Крстичиќ се адаптирал како централен играч за врска за време на сезоната 2017-18 под тренерот Владан Милојевиќ, обично во комбинација со дефанзивниот играч за врска Мичел Доналд по повредата на Бранко Јовичиќ.[14] Откако Гелор Канга ја напуштил Црвена звезда, Крстичиќ почнал да игра офанзивна улога на почетокот на 2018 година [15] Тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата со 2–1 над Вождовац на 3 март 2018 година.[16] Осум дена подоцна, Крстичиќ исто така постигнал гол за ремито 1-1 против Напредак Крушевац.[17]

АЕК Атина[уреди | уреди извор]

На 26 декември 2018 година, Црвена звезда од Белград објавил дека трансферот на Крстичиќ во АЕК Атина поминал. Клубот од Атина ја активирал неговата ослободителна клаузула од 500.000 евра, шест месеци пред истекот на неговиот договор со Црвена ѕвезда, со што се преселил во неговиот нов клуб.[18]

На 23 јануари 2019 година, тој го постигнал својот прв гол за својот нов клуб во нагласената победа од 5–0 на домашен терен против АО Ханија Кисамикос за осминафиналето од Купот на Грција. Неговиот тим победил со вкупни 6-1 и се пласираше во четвртфиналето на натпреварувањето.[19] На 3 април 2019 година, со исфрлање на топката преку десното крило, Виктор Клонаридис го избра Крстичиќ, кој ја протуркал покрај поразениот Никос Мелисас во првиот полуфинален натпревар од Купот на Грција со 2-0 против Ламија.[20]

На 2 февруари 2020 година, АЕК Атина заминала од стадионот Перистери со сите три бода благодарение на Ненад Крстичиќ со глава, чиј единствен гол донел тесна победа на тимот на Масимо Карера над Атромитос со 1-0. Тоа бил неговиот прв гол во Суперлигата 2019-2020 .[21] На 19 февруари 2020 година, тој постигнал гол со тесно притискање во победата од 4–0 на домашен терен против Панетоликос за четвртфиналето на Купот на Грција.[22]

На 27 септември 2020 година, тој постигнал гол со извонреден удар надвор од шеснаесетникот, помагајќи да се победи дома со 3-0 против Ламија.[23]

Враќање во Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2021 година, Крстичиќ потпишал тригодишен договор со Црвена звезда од Белград.[24]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Крстичиќ го направил своето деби за Србија на 6 февруари 2013 година на пријателски натпревар против Кипар на 22-годишна возраст.[1]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

Индивидуални признанија[уреди | уреди извор]

 • Тим на сезоната во српската Суперлига : 2017–18 [25]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 M. Radović (July 23, 2013). „Blic Sport: Krstičić: Živim za dan kada ću postati kapiten Sampdorije (српски). Посетено на August 27, 2017.
 2. 2,0 2,1 „Betshoot: Nenad Krsticic: Fought for his life, and won. July 29, 2017. Посетено на August 23, 2017.
 3. „Mozzart Sport: BAJKA NENADA KRSTIČIĆA: Pre četiri godine na ivici smrti, danas reprezentativac Srbije (српски). October 5, 2012.
 4. „Telegraf: POVRATAK OTPISANOG: Krstičić: Život mi je visio o koncu, a sad igram za Srbiju! (српски). October 8, 2012.
 5. „Sportska centrala: Nenad Krstičić pobedio tešku bolest (српски). April 17, 2010. Архивирано од изворникот на 2018-12-07. Посетено на August 23, 2017.
 6. [1] Youtube: Fiorentina v Sampdoria (2-2) Nenad Krsticic Goal (48') Serie A Highlights - 2 December 2012
 7. „Krsticic ceduto al Bologna a titolo temporaneo“ (италијански). U.C. Sampdoria. 2 February 2015. Посетено на 7 July 2015.
 8. „Lesione al collaterale mediale per Krsticic“ (италијански). Bologna F.C. 1909. 2 March 2015. Посетено на 21 August 2017.
 9. „Rescissione del contratto per Krsticic, il grazie e il saluto della Samp“ (италијански). U.C. Sampdoria. 18 July 2016. Посетено на 13 August 2016.
 10. „Krsticic, fuerza, calidad y coraje para el centro del campo albiazul“ [Krsticic, strength, skill and courage to the white-and-blue centre of the midfield] (шпански). Deportivo Alavés. 25 July 2016. Посетено на 25 July 2016.
 11. „Mozzart Sport: Katai za MOZZART otkrio da je nekoliko meseci vodio bitku sa zdravljem: Bio sam nenormalno "plav" i lekari su utvrdili da bolujem od trombocitopenije (српски). 13 March 2015. Посетено на August 23, 2017.
 12. Ненад Крстичић потписао!. Red Star Belgrade official website (српски). 23 August 2017. Посетено на 23 August 2017.
 13. „KRAJ: Crvena zvezda – Partizan 0:0 (VIDEO)“. mozzartsport.com (српски). 27 August 2017. Посетено на 27 August 2017.
 14. „ZVANIČNO: Reprezentativac Srbije u Zvezdi! (FOTO)“. pikosport.net (српски). 23 August 2017. Посетено на 3 March 2018.[мртва врска]
 15. „Crvena zvezda: Gde će Ben, kako bez Kange i Boaćija i nova uloga Krstičića pred CSKA!“. meridian-sport.com (српски). 1 February 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-30. Посетено на 3 March 2018.
 16. Црвена звезда - Вождовац 2:1 (0:0). Red Star Belgrade official website (српски). 3 March 2018. Посетено на 3 March 2018.
 17. Црвена звезда - Напредак 1:1 (0:0). Red Star Belgrade official website (српски). 11 March 2018. Посетено на 25 March 2018.
 18. Επίσημο: Ο Ερυθρός Αστέρας αποχαιρέτησε τον Κρίστιτσιτς. www.sport24.gr (грчки). 26 December 2018. Посетено на 26 December 2018.
 19. ΑΕΚ - Κισσαμικός 5-0: Εύκολη νίκη με Γκάλο και Κρίστιτσιτς. www.sport24.gr. 23 January 2019.
 20. „ΑΕΚ - Λαμία 2-0“. www.gazzetta.gr. 3 April 2019.
 21. „Ατρόμητος - ΑΕΚ 0-1“. www.gazzetta.gr. 2 February 2020.
 22. „ΑΕΚ - Παναιτωλικός 4-0: "Σβηστά" στα ημιτελικά του Κυπέλλου“. www.sport24.gr. 19 February 2020.
 23. „ΑΕΚ - Λαμία 3-0: Με λάμψη Μαχαίρα το "2 στα 2" στο πρωτάθλημα“. www.sport24.gr. 27 September 2020.
 24. „Zvanično: Krstičić se vratio u Zvezdu, ugovor na tri godine“ [Official: Krstičić returned to Zvezda, on a three-year contract]. mozzartsport.com (српски). 1 July 2021. Посетено на 3 July 2021.
 25. „Super liga: Održana manifestacija Prvi tim, priznanja u rukama najboljih“. Serbian SuperLiga official website (српски). 14 May 2018. Посетено на 16 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]