Немпиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немпиц
Градски дел во Бад Диренберг
Црквата во Немпиц
Црквата во Немпиц
Грб на Немпиц
Немпиц во рамките на Германија
Немпиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Бад Диренберг
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 114 м
Население 307  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06231
Повик. бр. 03462
Местоположба на градски дел Немпиц во рамките на Бад Диренберг
Карта
Координати 51°17′59″N 12°9′0″E / 51.29972° СГШ; 12.15000° ИГД / 51.29972; 12.15000Координати: 51°17′59″N 12°9′0″E / 51.29972° СГШ; 12.15000° ИГД / 51.29972; 12.15000

Немпиц — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Бад Диренберг.