Немо оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немо оро, тивко кружно оро од далматинската загора
Поврзница235
ОбластENA
Историја на впишувањето
Впишување2011
Listпретставник

Немо оро (хрватски: Nijemo Kolo) — тивок танц кој потекнува од далматинската загора во јужна Хрватска. Во 2011 година бил запишан на списоците на нематеријалното културно наследство на УНЕСКО.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Немото оро го изведува група што формира затворен круг со мажи кои ги водат своите партнерки во брзи, случајни чекори, кои честопати се енергични и застрашувачки. Најзабележителен аспект на танцот е тоа што тој настапи целосно без музика.

Денес, Немото оро продолжува да се изведува од локални селски групи и може да се види на фестивали, натпревари, саеми, црковни прослави и свадби.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Nijemo Kolo, silent circle dance of the Dalmatian hinterland“. UNESCO. Посетено на 2011-11-29.