Немања Тодоровиќ - Штиплија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Немања Тодоровиќ Штиплија (15 октомври 1984) е српски политиколог, хералдик и социјален активист. Тој е еден од основачите на Центарот за современа политика и европски западен Балкан, каде што е и главен уредник.[1]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Немања Тодоровиќ Штиплија е роден во Врање, Социјалистичка Федеративна Република Југославија, на 15 октомври 1984 година, каде што го завршил основното образование и отишол во локалната гимназија Бора Станковиќ. Првично, Штиплија е семеен прекар заснован на македонски град Штип, од кој потекнуваат неговите предци. Штиплија има диплома по финансии и банкарство на белградската банкарска академија (Институт за економски науки) и магистер по европска политика на Универзитетот Масарик во Брно, Чешка.[2]

По завршувањето на студиите, неколку години работи во секторот за односи со јавноста. Две години работел и со Владата на Република Србија, како надворешен советник.[3] Од 2014 до 2015 година работел во Брисел.[2][4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој го основал Центарот за современа политика со група ентузијасти на 9 мај 2012 година.[5] Две години подоцна, на 9 мај 2014 година, организацијата го отворила веб-порталот European Western Balkans со Штиплија како нејзин главен уредник. Нејзиниот примарен фокус е покривање на европската интеграција на Западен Балкан. Во 2014 година, Врањското ОК радио му ја додели титулата „Најдобар граѓанин на Врање“ за неговиот општествен активизам.[6]

Во мај 2015 година, тој станал надворешен советник на Фондот на Центарот за меѓународни и безбедносни работи (ISAC). Следната година, тој е автор на публикацијата Европски парламент и Србија: улогата на Европскиот парламент во европскиот пристапен . Публикацијата била наменета за пратениците во српскиот парламент и нивното подобро разбирање на работата на Европскиот парламент. Промоцијата на книгата се одржала на 20 септември 2016 година, во зградата на Народното собрание на Србија, со говорници Дејвид Мекалистер и Маја Гојковиќ.[7]

Штиплија бил колумнист на Врањски неделен весник и пишувал за локалниот политички и социјален живот на Врање.[8] Во моментов (2022 г.) тој е периодичен колумнист на српскиот дневен весник Данас. Тој е и член на работната група за поглавјата 30 и 31 од Националната конвенција за Европската унија .[9]

Штиплија е и хералдички уметник.[10][11] Заедно со Никола Салатиќ и Далибор Станојковиќ, Штиплија го создала грбот и знамето на Врање.[12][6][13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Todorović Štiplija: Još nismo videli kompletan izveštaj EK“. N1 Srbija (српски). Архивирано од изворникот на 2018-10-17. Посетено на 2018-10-16.
 2. 2,0 2,1 „N. T. Stiplija - European Western Balkans“. European Western Balkans. Архивирано од изворникот на 2020-10-26. Посетено на 6 September 2018.
 3. Shentov, Ognian (2018-10-26). The Russian Economic Grip on Central and Eastern Europe (англиски). Routledge. ISBN 9781351109376.
 4. Čpajak, Biljana. „Život među zvezdicama za 55.000 evrobirokrata“. Politika Online (српски). Посетено на 6 September 2018.
 5. „Impressum - European Western Balkans“. European Western Balkans (српски). Посетено на 6 September 2018.
 6. 6,0 6,1 „NAJ VRANJANAC 2014: Nemanja Todorović Štiplija“. OK Radio. Посетено на 6 September 2018.
 7. Narodna skupština Republike Srbije. „Održana promocija publikacije "Evropski parlament i Srbija". www.parlament.gov.rs. Посетено на 6 September 2018.
 8. „Nemanja Todorović Štiplija“. VRANJSKE (српски). 27 December 2013. Посетено на 6 September 2018.
 9. „Članovi Radne grupe za poglavlja 30 i 31“. Nacionalni konvent o Evropskoj uniji. Архивирано од изворникот на 2018-09-25. Посетено на 6 September 2018.
 10. „Heraldičar: Ne stoji tvrdnja Džudževića o prezimenu“. Večernje novosti (српски). Посетено на 6 September 2018.
 11. „Štiplija: Dupli simboli Vojvodine bi stvorili puno problema“. www.021.rs (англиски). Посетено на 6 September 2018.
 12. Тодоровић, Немања. „Грб Врања“. www.heraldikasrbija.rs. Посетено на 6 September 2018.
 13. „Novi grb i zastava“. RTS (српски). Посетено на 6 September 2018.