Немања Недовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Немања Недовиќ (16 јуни 1991) е српски професионален кошаркар на Панатинаикос од грчката кошаркарска лига и Евролигата. Тој ја претставувaл и сениорската кошаркарска репрезентација на Србија на репрезентативен план. Висок е &100000000000001910000001,91 м и тој можел да игра на плеј-мејкерската позиција.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Недовиќ почнал да тренира во Италија со Асколи кога имал само 11 години. Тој живеел таму бидејќи неговиот татко играл професионален ракомет локално со Асколи Пичено. Потоа, две години тренирал во Нова Варош. Во 2005 година на 15 години се преселил во Црвена звезда. Имал успеси во јуниорска конкуренција, кога во 2008 година станал шампион со јуниорската екипа на Црвена звезда.

Подоцна се преселил во првиот тим каде конечно направил пробив на професионален план.[1] Во својата прва сезона со тимот, тој постигнувал двоцифрен број на поени, принудувајќи го раководството на тимот да го продолжи договорот со него на уште една сезона.[2] Во клубот останал до јуни 2012 година.

Лиетувос Ритас[уреди | уреди извор]

Во летото 2012 година, тој потпишал договор со литванскиот тим Лиетувос Ритас Вилниус.[3] Во неговата прва сезона во Евролигата со Ритас тој имал просек од 9,8 поени, 2,5 скока и 2,1 асистенции по натпревар.

Голден Стејт Вориорс[уреди | уреди извор]

На 27 јуни 2013 година, Недовиќ бил избран како 30-ти вкупен пик на драфтот од страна на Феникс Санс. Тој е и последниот драфт пик повикан од страна на Дејвид Стерн во неговата кариера како комесар на НБА.[4] На 9 јули 2013 година потпишал со Вориорс.[5] [6]

Во јули 2014 година, Недовиќ им се приклучил на Вориорс за Летната НБА лига 2014 година, каде што имал просек од 9,4 поени, 2,0 скока и 2,2 асистенции во пет натпревари.[7] На 11 ноември 2014 година, Вориорс се откажал од него.[8]

Шпанска лига[уреди | уреди извор]

На 14 ноември 2014 година, Недовиќ потпишал двегодишен договор со шпанскиот тим Валенсија.[9] Над пет натпревари во Евролигата што ги одиграл за Валенсија, просечно бележел 8 поени и 3,6 асистенции по натпревар. Во јули 2015 година, тој се разделил со тимот.[10]

На 2 јули 2015 година, истиот ден кога се разделил со Валенсија, потпишал едногодишен договор со Уникаха.[11] На 30 мај 2016 година, потпишал нов двегодишен договор со тимот.[12] Во април 2017 година, го освоил Еврокупот со Уникаха откако ја победил Валенсија БЦ во финалето.[13] На 7 јуни 2017 година, Недовиќ повторно потпишал со Уникаха за сезоната 2017–18.[14] На 27 јуни 2018 година, Недовиќ официјално ја напуштил Уникаха по 3 години.[15]

Олимпија Милано[уреди | уреди извор]

На 27 јуни 2018 година, Недовиќ потпишал повеќегодишен договор со италијанскиот клуб Олимпија Милано.[16]

Панатинаикос[уреди | уреди извор]

На 13 јули 2020 година, Недовиќ потпишал со Панатинаикос од Грчката кошаркарска лига и Евролигата.[17] Со 25 натпревари во Евролигата, имал просек од 16 поени, 3,7 асистенции и 1,9 скока, шутирајќи со 51% од поле, 37% надвор од лакот и 84% од линијата за слободни фрлања. На 5 јули 2021 година, Недовиќ официјално го обновил договорот со грчкиот клуб на уште две години.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Недовиќ игра за Србија на Евробаскет 2013 година

Недовиќ беше член на кошаркарската репрезентација на Србија до 20 години во 2009, 2010 и 2011 година на ФИБА Европа шампионатот до 20 години. Во 2012 година, играл со машката кошаркарска репрезентација на Србија на квалификациите за ФИБА Евробаскет 2013 година. За време на Евробаскетот 2013, играта на Недовиќ забележала многу подеми и падови. Србија на крајот лесно била поразена од Шпанија во четвртфиналето бидејќи Недовиќ и целата репрезентација на Србија играле офанзивно.[18]

Тој уште еднаш ја претставувал Србија на Евробаскетот 2015 под тренерот Александар Ѓорѓевиќ, откако го пропуштил Светското првенство во 2014 година.[19] Во првата фаза од турнирот Србија доминираше во најтешката група Б со 5-0, а потоа ги елиминираше Финска и Чешка во осминафиналето, односно четвртфиналниот натпревар. Сепак, тие беа запрени во полуфиналниот натпревар од Литванија со 67–64,[20] и на крајот загубија од домаќинот Франција во натпреварот за бронзениот медал со 81–68.[21] Над 9 натпревари на турнирот, Недовиќ имаше просек од 8,4 поени, 2,6 скока и 2,4 асистенции по натпревар при 52% шут од поле.[22]

Недовиќ, исто така, ја претставувал Србија на Летните олимписки игри 2016 година, каде што го освоиле сребрениот медал, откако загубиле од САД во последниот натпревар со 96–66. [23]

Профил на играчот[уреди | уреди извор]

Силните страни на Недовиќ се неговите вештини за водење на топка и елитниот атлетизам, бидејќи тој се покажал како еден од најдобрите спортисти во европската кошарка. Тој е познат по одличниот прв чекор.[24] За време на драфтот во НБА во 2013 година, тој бил означен како „Европскиот Дерик Роуз “ од некои аналитичари на ESPN поради неговата атлетизам, експлозивност, разноврсност, слична големина и способност да игра на двете чуварски позиции. Откако беше драфтуван од Голден Стејт Вориорс, Марк Џексон, тренерот на тимот, изјави дека Недовиќ „е многу добар спортист со многу измамничка брзина“.[25]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „POVERENJE U MLADI TIM“. kkcrvenazvezda.rs (српски). Посетено на 20 October 2013.
 2. „Crvena Zvezda keeps Nemanja Nedovic and Uros Nikolic“. Sportando. Посетено на 20 October 2013.
 3. „Lietuvos Rytas inks Nedovic“. Euroleague. Посетено на 4 August 2012.
 4. Thompson II, Marcus (27 June 2013). „Golden State Warriors get guard Nemanja Nedovic with 30th pick in draft“. mercurynews.com. Посетено на 10 June 2015.
 5. Golden State Warriors Sign Nemanja Nedovic to Contract
 6. „2013-14 NBA Assignments“. Архивирано од изворникот на 2014-07-03. Посетено на 2013-12-25.
 7. „2014 Summer League Player Profile: Nemanja Nedovic“. NBA.com. Посетено на July 19, 2014.
 8. „Warriors Waive Nemanja Nedovic“. NBA.com. 11 November 2014. Посетено на 11 November 2014.
 9. „Valencia, Nedovic agree until June of 2016“. Euroleague.net. 14 November 2014. Посетено на 14 November 2014.
 10. „Nemanja Nedovic, Valencia Basket part ways“. sportando.com. 2 July 2015. Посетено на 2 July 2015.
 11. „Nedovic, segunda incorporación del Unicaja“. unicajabaloncesto.com (шпански). 2 July 2015. Архивирано од изворникот на 4 July 2015. Посетено на 2 July 2015.
 12. „Unicaja Malaga signs Nemanja Nedovic to a two-year contract extension“. sportando.com. 30 May 2016. Посетено на 4 October 2016.
 13. „7DAYS EuroCup Finals, Game 3: Unicaja Malaga is the champion!“. Eurocupbasketball.com. 5 April 2017. Посетено на 6 April 2017.
 14. „Unicaja Malaga announced the extension of Nedovic“. Eurohoops.net. June 7, 2017. Посетено на June 7, 2017.
 15. „Unicaja Malaga ufficializza l'addio di Nemanja Nedovic“ [Unicaja Malaga formalizes the departure of Nemanja Nedovic]. sportando.basketball (италијански). June 27, 2018. Посетено на June 27, 2018.
 16. „Milan adds scoring punch with guard Nedovic“. euroleague.net. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 17. „Nemanja Nedovic is a newcomer of Panathinaikos“. Sportando (англиски). July 13, 2020. Посетено на July 13, 2020.
 18. „IMPERIOUS SPAIN ROLL PAST SERBIA“. eurobasket2013.org. Посетено на 19 July 2014.
 19. „AMBITIOUS SERBIA UNVEIL POWERFUL 12-MAN SQUAD“. eurobasket2015.org. 2 September 2015. Архивирано од изворникот на 5 September 2015. Посетено на 3 September 2015.
 20. „LITHUANIA END SERBIAN STREAK, RETURN TO FINAL“. eurobasket2015.org. Архивирано од изворникот на 19 September 2015. Посетено на 20 September 2015.
 21. „FRANCE REWARD HOME SUPPORT WITH BRONZE“. eurobasket2015.org. 20 September 2015. Архивирано од изворникот на 22 September 2015. Посетено на 20 September 2015.
 22. „Player profile: Nemanja Nedovic“. eurobasket2015.org. FIBA Europe. Посетено на 20 September 2015.
 23. „Rio Olympics 2016: USA beat Serbia in men's basketball to win last gold of Games“. BBC Sport. 21 August 2016. Посетено на 18 September 2017.
 24. DraftExpressProfile: Nemanja Nedovic, Stats, Comparisons, and Outlook
 25. Simmons, Rusty (13 July 2013). „Warriors' top pick Nedovic works with team“. sfgate.com. Посетено на 20 October 2013.