Нектариј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Нектариј
Нектариј Константинополски
Πατριάρχης Νεκτάριος
Патријарх на Константинопол
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен381
Службата завршила397
ПретходникГригориј Богослов
НаследникЈован Златоуст
Лични податоци
ВероисповедПравославие
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Нектариј Константинополски (починал околу 397) бил Патријарх на Константинопол во 381 или 397 година.