Некромантија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Некромантски обред

Некромантија (од латински: necromantia, или грчки: νεκρομαντία) — вид прорекување во кое практичарот се обидува да ги повика духовите на мртвите за да добие од нив информации за идни настани. На грчки, зборот е образуван од νεκρός — „мртов“, и μαντεία — „гатање, пророштво“. Лицето што практикува некромантија се нарекува некромант.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „necromancy“. Merriam-Webster's Collegiate Dictionary (11th. изд.). Springfield, MA: Merriam-Webster. April 2008. Архивирано од изворникот 2021-02-12. Посетено на 2011-11-03.
  2. necyomancy, n. Архивирано на 5 април 2020 г., OED.
  3. „некромантија“Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]