Неида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Неида во грчката митологија било име на повеќе личности.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името Неида има значење „водна нимфа“.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Роберт Гревс. 1995. Грчки митови. 6. издање. Нолит. Београд.
  2. -{Greek Myth Index: Neis}- Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Приступљено 15. 4. 2013.
  3. -{Greek Myth Index: Aetolus}- Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Приступљено 15. 4. 2013.
  4. -{theoi.com: Nymphe Satnioeis}-, Приступљено 15. 4. 2013.