Недозволени финансиски текови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нелегалните финансиски текови, во економијата, се форма на нелегално бегство од капитал што се случува кога парите се незаконски заработени, пренесени или потрошени. Овие пари се наменети да исчезнат од какви било записи од земјата на потекло, а заработката од залихите на недозволени финансиски текови надвор од земјата генерално не се враќа во земјата на потекло.

Недозволени финансиски текови можат да се генерираат на различни начини кои не се откриваат во бројките на националните сметки или билансот на плаќања, вклучително и трговското потценување, движењето на големи готовини, хавала трансакции и криумчарење.[1]

Иако недозволените финансиски текови се тесно поврзани со бегството на капитал, тие се разликуваат во една голема смисла; бегството на капитал е израз што буквално го става целиот проблем на земјите во развој од кои доаѓаат парите. Без да се потенцира, тоа сугерира дека бегството на капитал е целосно нивна одговорност за решавање на проблемот. Изразот недозволени финансиски текови прави подобра работа во разјаснувањето на овој феномен како „двонасочна улица“.

Постојат неколку економски модели кои се користат за да се обезбедат проценки на незаконски финансиски текови и бегство на капитал. Двата најчести методи се престојувачкиот модел на Светска банка и моделот за намалување на трговијата, кој ја користи базата на податоци за статистика за трговија на ММФ (БПСТ) за да ги анализира разликите во трговската статистика меѓу партнерските земји. Друг начин да се процени трговското потценување е моделот заснован на IPPS, развиен од Џон Зданович од Меѓународниот универзитет во Флорида. Оваа метода ги користи поединечните увозни и извозни трансакции на САД со остатокот од светот за да се најдат недоследности во цените на извозот и увозот. Економистите во овие проценки користат и метод на „врели пари“ и „Дули“ методот.

Во труд од 2013 година, овластен од Рејмонд В. Бејкер, директор на глобалниот финансиски интегритет, проценува дека нелегалните финансиски текови од „земјите во развој се приближно $1,000,000,000,000 годишно“. Оваа студија исто така открива дека Кина, Русија и Мексико учествуваат со трите најголеми удели на светски недозволени финансиски текови.[2]

Цел 16 за одржлив развој на ООН има за цел значително намалување на нелегалните финансиски текови и зајакнување на наплатата и враќањето на украдените средства до 2030 година.[3]

Пакистан[уреди | уреди извор]

Во Пакистан, проценките за нелегални финансиски текови се околу $10,000,000,000 како бегство од оданочување и нелегалниот трансфер надвор од земјата. Ова се случува при скоро една третина од населението кое живее под прагот на сиромаштија.[4]

Свазиленд[уреди | уреди извор]

Свазиленд изгубил приближно $556,000,000 од незаконски финансиски текови во 2012 година и рекордни $1,139,000,000 во 2007 година.[5]

Видете и:[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CSIS and GFI Conference: Illicit Financial Flows: The Missing Link in Development; Panel 1 — What is Known About Illicit Financial Flows (.m3u format)
  2. "Illicit Financial Flows From Developing Countries: 2002-2011" Архивирано на 4 април 2018 г., Dev Kar and Brian LeBlanc, 2011.
  3. Doss, Eric. „Sustainable Development Goal 16“. United Nations and the Rule of Law (англиски). Посетено на 2020-09-25.
  4. Haq, Dr Ikramul. „Hunt for black money“. http://tns.thenews.com.pk/. Архивирано од изворникот на 2015-04-19. Посетено на 26 April 2015. Надворешна врска во |work= (help)
  5. Zwane, Teetee. „Sd loses about 11.8% of its gross domestic product“. observer.org.sz. Посетено на 25 May 2015.