Прејди на содржината

Недела на маорскиот јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Недела на маорскиот јазик (маорски: Te Wiki o te Reo Māori, англиски: Māori Language Week) е владино поддржана иницијатива која има за цел да го промовира и поддржува изучувањето на и свеста за маорскиот јазик, кој е рамноправно официјален, но сепак малцински јазик во Нов Зеланд. Првата Недела на маорскиот јазик е одржана во 1975 г.

Во 2009 г. Неделата на маорскиот јазик се одржува од 27 јули до 2 август.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]