Неглиже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неглиже на манекен.

Неглиже (француски: négligé; буквално: „занемарено“), исто така познат на француски како дезабије (déshabillé, [dezabije]) ― облик на проѕирна облека за жени која се состои од проѕирна, обично долга, тоалета.[1] Тоа е облик на ноќница наменета за носење во текот на ноќта и во спалната соба. Била воведено во Франција во 18 век, каде што го имитира тешкиот стил од глава до пети на женските дневни фустани од тоа време.

До 1920-тите, неглижето почнало да го имитира женскиот сатенски еднослоен вечерен фустан од тој период. Поимот „неглиже“ бил користел на керамичките фигурини на Royal Doulton во 1927 година, прикажувајќи ги жените кои носат нешто што изгледа како едноделно парче свила или вискоза до колена, исечено со чипка. Иако стилот на вечерни фустани на ноќна облека направи потези кон современиот неглижески стил - проѕирни боди, скратена тантела, машнички, пример во 1941 година со фотографија[2][3][4] на Рита Хејворт[5][6] во <i id="mwMQ">Life</i>. Дури по Втората светска војна, ноќната облека била променета од првенствено корисна во првенствено чувствителна, па дури и еротска; неглиже силно се појавила како облик на долна облека.

Современите неглижеа често се многу полабави и изработени од проѕирни и дијафанозни ткаенини и исечени со чипка или друг фин материјал и машни. Често се користени повеќе слоеви ткаенина. Затоа, современото неглиже можеби повеќе им должи на женските убави јакни или наметки за кревети и маркетните шипки отколку на ноќницата. Се прошириле на масовниот пазар, придобивајќи го воведувањето на евтини синтетички ткаенини како најлон и неговите пофини наследници. Од 1940-тите до 1970-тите, трендот бил неглижеите да станат пократки по должина (на пр. бебешката кукла од 1970-тите). Неглижеата направени од 1940-тите до 1970-тите сега се собирачкистарински предмети.

Во Обединетото Кралство во 2004 година, неглижеата сочинувале само четири проценти од продажбата на женска ноќна облека, а женските пижами доминирале од средината на 1980-тите. Сепак, продажбата на неглиже во Обединетото Кралство се вели дека е најбрзо растечкиот сектор на пазарот од 1998 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „négligée“. Merriam-Webster Dictionary. 2010-08-13. Посетено на 2012-05-25.
  2. https://1.bp.blogspot.com/-ZPpF1mX35Cc/UWCwPCojTTI/AAAAAAAALTk/HC-OTL7R_wM/s1600/rita6.jpg Предлошка:Bare URL image
  3. http://www.americainwwii.com/images/fromhollywoodlunch.jpg Предлошка:Bare URL image
  4. Rita Hayworth: Photos of a Movie Legend and All-American Pinup Girl "a photo made by Bob Landry that ran in LIFE magazine 11 август 1941"
  5. „On This Day In Fashion“. onthisdayinfashion.com. Архивирано од изворникот на 6 април 2018. Посетено на 18 февруари 2023.
  6. „source:life Rita Hayworth - Google Search“. www.google.com. Посетено на 18 февруари 2023.
  7. „Negligees on rise in UK bedrooms“. BBC News. 9 декември 2004. Посетено на 18 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]