Невски проспект (уметничка слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Невски проспект
300px
Творец Глеб Савинов
Година 1984
Вид Масло на платно
Димензии 100 см × 73 см
Место приватна збирка

Невски проспект е уметничка слика - градски пејзаж, од Глеб Савинов (руски: Глеб Александрович Савинов) (1915-2000), руски сликар и уметнички педагог, член на Санктпетербуршкото друштво на ликовни уметници (пред 1992 година Ленинградски огранок на Сојузот на Уметниците на Руската Федерација),[1] кој живеел и работел во Санкт Петербург (поранешен Ленинград), се смета како еден од водечките претставници на Ленинградската сликарска школа,[2] најпознат по својот жанр и портретско сликарство. Ов го опишува животот на главната улица на Ленинград во летен ден во средината на 1980-тите.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа слика е продолжение на лирската серија на дела посветени на Ленинград, која уметникот ја започнал пред триесет години. Савинов како сликар секогаш привлекува не секојдневниот живот како таков, туку на покажување на проблемите на луѓето и предметите во нивното опкружување, со кои се дава посебно длабоко значење, колористичка и емотивна слика на целиот состав. Невскиот проспект отсекогаш биле чувствителен барометар на државата и општеството. Оваа слика точно и некои иронично покаже атмосфера на исчекување и живата толпа, која се специфични не само за овој дел од Невскиот Плоштад пред да се излезе на Плоштадот Палас, но исто така и за средината на 1980-тите во целина.

Во 1991 година Невски проспект била прикажана во самостојна изложба на Савинов во Ленинградското друштво на ликовни уметници.[3] Во 1997 година, сликата се прикажува на уметничка изложба "Меморијата на Учителот", посветена на творештвото на ленинградските уметници, кои студирале во ликовно студио на Александар Осмеркин во Репиновиот институт за уметност.[4]

Тоа е репродуцирана и опишана меѓу 350 уметнички дела од ленинградските уметници во книгата Непознатиот социјалистички реализам: Ленинградското училиште,[5] објавен на руски и на англиски јазик во 2007 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Directory of members of the Leningrad branch of Union of Artists of Russian Federation. Leningrad, Khudozhnik RSFSR, 1987. P.114.
  2. Sergei V. Ivanov. Unknown Socialist Realism. The Leningrad School. Saint Petersburg, NP-Print Edition, 2007. P.9, 15, 16, 18-22, 24, 356, 360, 365, 367, 368, 370, 373, 385-389, 391-397, 399, 401-403, 405-407, 439, 445.
  3. Глеб Александрович Савинов. Выставка произведений. Каталог. Л., Художник РСФСР, 1991. С.14, 39.
  4. Памяти учителя. Выставка петербургских художников — учеников мастерской А. А. Осмёркина. Санкт Петербург, 1997. С.4, 5.
  5. Sergei V. Ivanov. Unknown Socialist Realism. The Leningrad School. Saint Petersburg, NP-Print Edition, 2007. P.34.