Невозможна мисија (филмски серијал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Невозможна мисија“
РежисерБрајан де Палма (1)
Џон Ву (2)
Џ.Џ. Абрамс (3)
Бред Берд (4)
Кристофер Макуори (5–6)
ПродуцентТом Круз (1–6)
Паула Вагнер (1–3)
Џ. Џ. Абрамс (4–6)
Брајан Бурк (4–6)
Дејвид Елисон (5-6)
Главни улогиТом Круз
Винг Рејмс
(Види подолу)
МузикаДени Елфман (1)
Ханс Цимер (2)
Мајкл Џакино (3–4)
Џои Крамер (5-6)
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера1996 – денес
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$650 милиони
Бруто заработка$2.770 милијарди

Невозможна мисија е филмски серијал на акционо-шпионски трилер филмови засновани на истоимената телевизиската серија. Главна улога во серијалот игра Том Круз како ИМФ агент Итан Хант.

Серијалот досега има заработено 2.770 милијарди долари.[1]

Филмови[уреди | уреди извор]

Невозможна мисија (1996)[уреди | уреди извор]

Итан Хант е наместен за убиството на неговите колеги агенти за време на мисија во амбасадата во Прага и погрешно обвинет за продавање на владини тајни на мистериозен меѓународен криминалец познат само како „Макс“.

Невозможна мисија 2 (2000)[уреди | уреди извор]

Итан Хант ја праќа Наја Нордоф-Хол на тајна мисија да го запре лудиот план на поранешен ИМФ агент кој планира да украде смртоносен вирус и да го продаде на купувач кој најмногу ќе понуди. Филмот бил режиран од Џон Ву а во главна улога играл Том Круз, кој исто така бил и продуцент. Филмот има силни тематски сличности со шпионскиот трилер филм Озогласена од 1946 година режиран од Алфред Хичкок.[2]

Невозможна мисија 3 (2006)[уреди | уреди извор]

Итан Хант се повлекува од ИМФ и започнува да тренира нови регрути. Итан е пратен повторно во акција да пронајде недопирлив дилер на оружје.

Невозможна мисија: Протокол дух (2011)[уреди | уреди извор]

Итан Хант и тимот се обвинети за бомбардирање на Московскиот кремљ. Тој и тројца други мораат да запрат маж кој сака да започне светска јадрена војна.

Невозможна мисија: Одметници (2015)[уреди | уреди извор]

ИМФ агенцијата се наоѓа под закана од Синдикатот, меѓународен криминален конзорциум за кој ЦИА не верува дека постои. Соочен со расформирање на ИМФ, Итан Хант го составува својот тим за нивната најтешка мисија досега — да го докажат вистинското постоење на Синдикатот и да ја поразат организацијата по секоја цена.

Невозможна мисија 6 (2018)[уреди | уреди извор]

На 24 јули 2015 година, бил објавен извештај во кој се велело дека Paramount Pictures е во подготовки за шести филм во серијалот. Во ова време, сè уште не се знаело кои глумци ќе глумат во филмот, но Том Круз повторно ќе биде продуцент заедно со Дејвид Елисон и Дана Голдберг во Skydance Productions и Џ. Џ. Абрамс во Bad Robot.[3] На 28 јули, Том Круз потврдил шести филм во серијалот бил развиен и најверојатно ќе започне да се снима во 2016 година.[4] На 19 ноември, Макуори бил потврден за режисер, додека пак Ребека Фергусон започнала преговори за повторно да ја игра Илза Фауст.[5] Во декември 2015 година, Макуори соопштил дека тој ќе го режира следниот филм и дека Фергусон исто така ќе биде дел од глумечката екипа.[6][7]

Улоги[уреди | уреди извор]

Лик Филм
Невозможна мисија
(1996)
Невозможна мисија 2
(2000)
Невозможна мисија 3
(2006)
Невозможна мисија: Протокол дух (2011) Невозможна мисија: Одметници (2015) Невозможна мисија 6
(2018)
Итан Хант Том Круз
Лутер Стикел Винг Рејмс  
Бенџи Дан   Сајмон Пег  
Вилијам Брандт   Џереми Ренер  
Илза Фауст   Ребека Фергусон
Џим Фелпс Џон Војт  
Клер Фелпс Емануел Беар  
Јуџин Китриџ Хенри Черни  
Франц Кригер Жан Рено  
Сара Дејвис Кристин Скот Томас  
Макс Ванеса Редгрејв  
Џек Хармон Емилио Естевез  
Хана Вилијамс Ингеборга Дапкунаите  
Френк Барнс Дејл Дај  
Шон Емброуз   Дугреј Скот  
Наја Нордоф-Хол   Танди Њутон  
Хју Стемп   Ричард Роксбург  
Били Беирд   Џон Полсон  
Џон К. Меклој   Брендан Глисон  
Д-р. Нехорвич   Раде Шербеџија  
Свонбек   Ентони Хопкинс
Валис   Вилијам Мејпотер
Улрих   Доминик Персел
Овеј Давиан   Филип Сејмур Хофман  
Џон Мусгрејв   Били Крудап  
Деклан Гормли   Џонатан Рис Маерс  
Линдзи Фарис   Кери Расел  
Жен Леи   Меги Кју  
Браунвеј   Еди Марсан  
Теодор Брасел   Лоренс Фишбурн  
Џулија Мид   Мишел Монаган  
Џејн Картер   Пола Патон  
Курт Хендрикс   Михаел Никвист  
Анатолиј Сидоров   Владимир Машков  
Тревор Ханавеј   Џош Холовеј  
Бриџ Нет   Анил Капур  
Сабин Мореу   Леа Седу  
Секретар   Том Вилкинсон  
Мариус Вистром   Самули Еделман  
Соломон Лејн   Шон Харис  
Атли   Сајмон Макберни  
Британски премиер   Том Холандер  
Јаник Винтер   Јенс Хултен  
Алан Ханли   Алек Болдвин  

Прифаќање[уреди | уреди извор]

Заработка[уреди | уреди извор]

Филм Датум на издавање Заработка Буџет
Нав
Прва недела
(Северна Америка)
Северна Америка Други територии Светски рамки
Невозможна мисија 22 мај 1996 $45,436,830 $180,981,856 $276,714,503 $457,696,359 $80,000,000 [8]
Невозможна мисија 2 24 мај 2000 $57,845,297 $215,409,889 $330,978,216 $546,388,105 $125,000,000 [9]
Невозможна мисија 3 5 мај 2006 $47,743,273 $134,029,801 $263,820,211 $397,850,012 $150,000,000 [10]
Невозможна мисија: Протокол дух 16 декември 2011 $29,556,629 $209,397,903 $485,315,477 $694,713,380 $145,000,000 [11]
Невозможна мисија: Одметници 31 јули 2015 $55,520,089 $195,042,377 $487,251,151 $682,293,528 $150,000,000 [12]
Вкупно $219,330,695 $933,349,812 $1,836,828,407 $2,770,178,219 $650,000,000 [13]
Просек $43.9 милиони $186.7 милиони $367.4 милиони $554.0 милиони $130 милиони

Критички и јавни оцени[уреди | уреди извор]

Филм Rotten Tomatoes Metacritic CinemaScore
Невозможна мисија 63% (51 ревизија)[14] 59 (29 ревизии)[15] B+[16]
Невозможна мисија 2 57% (144 ревизии)[17] 59 (40 ревизии)[18] B[16]
Невозможна мисија 3 70% (219 ревизии)[19] 66 (42 ревизии)[20] A-[16]
Невозможна мисија: Протокол дух 94% (231 ревизија)[21] 73 (47 ревизии)[22] A-[16]
Невозможна мисија: Одметници 93% (278 ревизии)[23] 75 (46 ревизии)[24] A-[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mission: Impossible Movies at the Box Office“. Box Office Mojo. Посетено на 2012-08-31.
 2. Brad Brevet. „Did You Know 'Mission: Impossible 2' is a Remake of Hitchcock's 'Notorious'? Here, Have a Look...“. Rope of Silicon. Посетено на 5 October 2018.
 3. „Mission: Impossible VI Already Developing at Paramount?“. Slashfilm.
 4. „Tom Cruise Says Mission: Impossible 6 Aims to Shoot Next Year“. IGN.
 5. Kroll, Justin. „Christopher McQuarrie Eyeing Return for 'Mission: Impossible 6' (EXCLUSIVE)“. Variety. Посетено на November 19, 2015.
 6. „ChristopherMcQuarrie on Twitter“. Twitter.
 7. Friedman, Roger (December 8, 2015). „Mission Accomplished: Rebecca Ferguson First Tom Cruise Leading Lady Doing a Second "M:I". Showbiz 411.
 8. „Mission: Impossible (1996)“. Box Office Mojo. August 31, 2012.
 9. „Mission: Impossible II (2000)“. Box Office Mojo. August 31, 2012.
 10. „Mission: Impossible III (2006)“. Box Office Mojo. August 31, 2012.
 11. „Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)“. Box Office Mojo. August 31, 2012.
 12. „Mission: Impossible - Rogue Nation (2015)“. Box Office Mojo. August 1, 2015.
 13. „Mission Impossible Moviesat the Box Office“. Box Office Mojo. Посетено на July 15, 2014.
 14. „Mission Impossible“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на August 31, 2012.
 15. „Mission: Impossible“. Metacritic. CBS. Посетено на August 31, 2012.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 „Cinemascore“. Cinemascore.com. Посетено на February 21, 2015.
 17. „Mission Impossible 2“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на August 31, 2012.
 18. „Mission: Impossible II“. Metacritic. CBS. Посетено на August 31, 2012.
 19. „Mission Impossible III“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на August 31, 2012.
 20. „Mission: Impossible III“. Metacritic. CBS. Посетено на August 31, 2012.
 21. „Mission: Impossible Ghost Protocol“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на August 31, 2012.
 22. „Mission: Impossible Ghost Protocol“. Metacritic. CBS. Посетено на August 31, 2012.
 23. „Mission: Impossible Rogue Nation“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на August 12, 2015.
 24. „Mission: Impossible Rogue Nation“. Metacritic. CBS. Посетено на July 24, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]