Прејди на содржината

Невестино (општина)

Координати: 42°15′N 22°51′E / 42.25° СГШ; 22.85° ИГД / 42.25; 22.85
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Невестино
Община Невестино
Грб на Општина Невестино
Местопоожба во Ќустендилската област Местополба во Бугарија
Местопоожба во Ќустендилската област
Местополба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластЌустендилска
СедиштеНевестино
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Стаменов (независен)
Површина
 • Вкупна439,69 км2 (16,977 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно2.436
 • Густина5,54/км2 (1,430/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоobshtinanevestino.kncity.info

Општина Невестино (бугарски: Община Невестино) — општина во Ќустендилската област, југозападна Бугарија. Седиште на општината е селото Невестино. Општината има 23 населени места со вкупно население од 2.436 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Општината е сместена во јужниот дел на Ќустендилската област, на границата со Македонија. Го зазема второто место по површина во областа, зафаќајќи 14,41 % од нејзината територија. Границите ѝ се следниве:

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Невестино со населените места

Општината има 23 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве:

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]