Неверојатните авантури на Џоџо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корицата на првиот том

Неверојатните авантури на Џоџо (англиски: JoJo’s Bizarre Adventure; јапонски: ジョジョの奇妙な冒険, буквално: „Необичната авантура на Џоџо“) — манга-серија напишана и илустрирана од Хирохико Араки. Од 1987 до 2004 г., серијата била објавена во списанието Weekly Shonen Jump, а потоа објавувањето на поглавјата било преместено во месечното сеинен-списание Ultra Jump. Неверојатните авантури на Џоџо е втората по големина манга-серија на Shueisha со 135 тома, втора само по 200-те тома на Kochikame. Приказната за шесте дела од мангата се врти околу авантурите на Џонатан Џостар и неговите потомци: секој дел му претставува на читателот посебна приказна и нов јунак способен да користи натприродни способности во битка. Мангата исто така опишува настани што се случуваат во паралелниот универзум на светот на Џоџо — деловите 7, 8 и 9.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jason Thompson's House of 1000 Manga - Jojo's Bizarre Adventure“. Anime News Network. Архивирано од изворникот април 22, 2012. Посетено на април 15, 2012.
  2. „Hirohiko Araki Lecture Part 2: Drawing Manga, Araki-Style“. Comipress. Архивирано од изворникот August 10, 2014. Посетено на August 3, 2014.
  3. Clamp (2009). The Official xxxHOLiC Guide. translanted and adapted by William Flanagan. New York: Del Rey Manga. стр. 154–163. ISBN 978-0-345-51000-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]