Небојша Крупинковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Небојша Крупниковиќ (15 август 1973) е српски поранешен професионален фудбалер кој играл како офанзивен играч за врска.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Ариље, Крупниковиќ започнал во Црвена Звезда Белград, правејќи ги своите први сениорски настапи во сезоната 1991-92. Тој отишол на позајмица во грчкиот клуб Паниониос во 1993-1994 година во која ќе биде негова успешна сезона. По враќањето од позајмица, Крупниковиќ се етаблирал како лидер на тимот, помагајќи им да го освојат двојниот натпревар во 1994–95 година. Тој исто така бил важен во освојувањето на уште еден национален куп следната година.

Во летото 1996 година, Крупниковиќ бил префрлен во странство во белгиски Стандард Лиеж. Тој го напуштил клубот во текот на следната зима и отиде во Азија потпишувајќи со јапонската Гамба Осака. Откако поминал две сезони на Далечниот Исток, Крупниковиќ се вратил во Европа и му се приклучи на францускиот клуб Бастија на почетокот на 1999 година.

Помеѓу 1999 и 2008 година, Крупниковиќ играл за четири клуба во Германија, освен една година со Џеф Јунајтед Чиба во Јапонија. Тој е најдобро запаметен по неговото време во Хановер 96,[1][2] помагајќи им да добијат промоција во Бундес лигата во 2002 година [3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

И покрај успехот на клупско ниво, Крупниковиќ не успеал да го направи своето репрезентативно деби за Србија и Црна Гора (претходно позната како СР Југославија). Тој одигра два натпревари за Југославија само на младинско ниво.[4]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

  • Прва лига на СР Југославија : 1994–95
  • Куп на СР Југославија : 1994–95, 1995–96

Хановер 96

  • 2. Бундеслигата : 2001–02

ЏЕФ Јунајтед Чиба

  • Куп на Џеј Лига : 2006 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Krupniković i 12 legionara“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 30 December 2001. Посетено на 12 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Krupniković starter na 55 mečeva zaredom“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 3 March 2003. Посетено на 12 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „NEBOJSA KRUPNIKOVIC“ (German). hannover96.de. Посетено на 12 January 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Nebojsa Krupnikovic“. 11v11.com. Посетено на 12 January 2020.